1 BLOG

Čtenářská anketa: spletli se v LN, či co?

Témata: , ,

V sobotu jsem si v Lidových novinách se zájmem přečetl rozhovor s bývalým šéfem ÚOOZ Robertem Šlachtou a připojený komentář hvězdné osobnosti úderného redakčního týmu pro korupční kauzy Martina Shabu. Napsal jsem o tom vzápětí na svůj internetový zápisník Události:

„Advokacie jako prodloužená ruka organizovaného zločinu. Lidové noviny obmyšleného Andreje Babiše přinesly velký rozhovor s exředitelem (a nynějším náměstkem ředitele Celní správy při Ministerstvu financí) Robertem Šlachtou. Hlavní varování, s nímž pan Šlachta přichází, je to, že z reorganizované policie ČR prchají lidé a hrozí nebezpečí, že přejdou na druhou stranu barikády a začnou asistovat zločinu. To je dosti zvláštní: podle informací, s nimiž přišly samy Lidové noviny, ti lidé odcházejí hlavně do služeb útvaru, jemuž náměstkuje pan Šlachta: je třeba ho pojímat jako součást organizovaného zločinu? To by bylo slovo do pranice. Pan Šlachta sám uvádí jiný příklad dezerce: někteří začínají pracovat pro advokátní kanceláře: „advokát hledá v trestních spisech procesní chyby. A kdo jiný je dokáže lépe najít než policista, který na takových případech pracoval?“ Otázku pánů Shabu a Koutníka, zda to znamená, že přešli na druhou stranu a stali se pomocníky zločinců, pan Šlachta taktně obešel. Řekli to za něj oni. To je svérázné a pro stoupence jakobinismu v policejních kruzích typické stanovisko: soudní spor je nelítostné střetnutí státu se zločinem, jemuž napomáhají advokáti a jejich přisluhovači. Naposled se plně uplatnilo v době stalinismu, a to také, nebo vlastně hlavně, pokud jde o zločiny politické. Velmi nadějné.“

Pan Shabu ve svém komentáři uvedl tři citáty z výroční zprávy NSZ za loňský rok. Protože mi zejména poslední z nich připadal na nynějšího nejvyššího státního zástupce příliš jánošíkovský (v tom nejhorším slova smyslu), dodal jsem ještě:

„(V komentáři, kterým rozhovor doplnil Martin Shabu, se cituje Výroční zpráva Nejvyššího státního zástupce za loňský rok: „Řada případů ukazuje na špatný stav Policie ČR a na rozsáhlé prorůstání zločinu či klientelistických vazeb do struktur Policie ČR (příp. i Generální inspekce bezpečnostních sborů – GIBS), a to i do vysokých pozic, kde se koncentrují důvěrné a citlivé informace o trestních kauzách, což fakticky znemožňuje úspěšný a účinný boj se zločinem“. Zpráva vyšla v červnu, vypadá tak trochu jako zatroubení k příštímu, třeba povolebnímu, útoku na Policii ČR. Citát se mi ve zprávě, tak jak ji zveřejnilo NSZ, nepovedlo najít, ale to může být můj problém).)“

A co se nestalo: hned v pondělí mi přišel čtenářský mail, v němž mne pisatel upozorňuje na to, že tento citát vůbec není z výroční zprávy NSZ za loňský rok, zveřejněné letos v červnu, ale z výroční zprávy za rok 2015, která byla zveřejněná loni. Ověřte si to prosím sami zde.

Na základě toho vypisuji pro laskavé čtenáře virtuální anketu, která by mohla zároveň sloužit i jako jakýsi průzkum veřejného mínění:

Co si myslíte?
a) Pan Shabu je velmi roztržitý popleta
b) Drzost pana Shabu přesahuje dokonce i poměrně vysoký středoevropsko-český standard

(Pokud si chcete v mé anketě zahlasovat i v reálu, najdete ji vlevo nahoře na vstupní stránce mého internetového zápisníku Události na této adrese: http://www.bohumildolezal.cz)


/
Politický komentátor

Absolvent FF UK, v 60. letech člen redakční rady časopisu Tvář, signatář Charty 77. V letech 1969 až 1989 pracoval v dělnických a technických profesích. Stál u zrodu Demokratické iniciativy. Po roce 1989 byl federálním poslancem a v letech 1992 - 93 šéfem poradců Václava Klause, s nímž se poté rozešel. V letech 1993-2002 přednášel české a maďarské politické myšlení na FSV UK. Od roku 2000 vydává internetový zápisník Události.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.