'Negativní legendu o Walesovi stvořili bratři Kaczynští'

ROZDĚLENÉ POLSKO

'Negativní legendu o Walesovi stvořili bratři Kaczynští'TÝDENÍK ECHO 1
Svět
Daniel Kaiser
Sdílet:

Polsko má pověst země, jejíž elity se ve věcech zásadního významu dokáží shodnout. Přitom jsou ale intelektuální, kulturní a politické kruhy u našich severních sousedů rozhádané tak, že spolu velké skupiny lidí nejsou schopny vůbec mluvit. Do jaké míry toto národní schisma Poláky zatěžuje? I na to odpovídá Jan Rokita, disident a bývalý politik, který se těší respektu obou postsolidaritních táborů.

Do jaké míry přispívá spor o Walesu k delegitimizaci státu?

Vedle sebe existují Walesova legenda o Walesovi, pravda o Walesovi a negativní legenda o Walesovi. Verze Walesy je, že se nic nestalo. Pravda je, že po gdaňských událostech z prosince 70 Walesa podepsal spolupráci a krátkou dobu, dva tři roky, donášel na své spolupracovníky v loděnicích. Negativní legenda, kterou stvořili bratři Kaczynští, zní, že Walesa byl významný agent SB, který sloužil dokonce ještě po likvidaci Polské lidové republiky, a že všechno, co dělal jako prezident, bylo výsledkem jeho agenturního závazku. Samozřejmě že to je naprostá blbost, ale v tomto mýtu dodnes žije část PiS.

A proč je to blbost?

Prostě to tak nebylo. Walesa sám ukončil spolupráci – jakkoliv se neví, kdy přesně, ale každopádně ještě před zrodem nezávislých odborů. Pak se choval neobyčejně poctivě a statečně. Měl sice charakterové vady, to je ale úplně jiná věc než jeho údajná spolupráce s SB. Nezachovaly se žádné dokumenty, od druhé poloviny 70. let nejsou v jeho životě žádné události, které by reálně naznačovaly opak.

Tady by s vámi leckdo nesouhlasil. Zůstanu u českých archivů. V nich se například zachoval dokument StB z března 1981, kdy generál Ciastoń z polského ministerstva vnitra svým kolegům v Praze říkal, že Walesa spolupracoval přinejmenším ještě v roce 1976, což je déle, než se normálně uvádí. 

Možná to říkal, proč by to neříkal? Ví se, že tajná policie ve svých nejtajnějších sejfech tehdy deponovala dokumenty o Walesově spolupráci, ale tak přece tajné služby fungují, že se snaží vzbudit dojem, jako kdyby kontrolovaly toho či onoho. Někdy mu i samy podlehnou. Ne, skutečně, žádné pádné důkazy o Walesově spolupráci od druhé poloviny 70. let výš se neobjevily.

 

Celý rozhovor Daniela Kaisera s Janem Rokitou si přečtete v nejnovějším vydání Týdeníku ECHO. Předplatit si ho můžete zde.

 

Co také najdete v prvním čísle Týdeníku Echo roku 2015?

Putinovo Rusko kolabuje. Jak na hospodářský pád zareaguje Putin i Rusové, ptá se analytička Lenka Zlámalová.

Daniel Kaiser se kromě rozhovoru s polským disidentem věnuje i recenzi polských knih o Walesovi a jeho spolupráci s tajnou policií.

Lenka Zlámalová sleduje novou dělicí linii mezi západní demokracií a východní oligarchií. 

S bývalým ústavním soudcem Vojenem Güttlerem hovořil David Macháček o právu na spravedlnost i o tom, jak mnoho chybí na školách výuka moderních dějin.

O složitému sporu Česka s Norskem o ukradené děti píše Vladimír Ševela.

Tématem Salonu Lukáše Novosada je tentokrát obraz českých Romů v médiích.

Nejsilnější filmové otázky roku 2014 jsou pak tématem pro Ondřeje Štindla.

Toto a mnoho dalšího čtení na vás čeká v 1. čísle Týdeníku ECHO roku 2015, které si můžete koupit od pátečního rána v papírové podobě na těchto prodejních místech.

Časopis si můžete také předplatit, anebo si ho přečíst v elektronické verzi. 

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz