Město chce církvi prodat školku za 46 milionů. Jiným přitom prodává levněji

Závratná cena za školku

Město chce církvi prodat školku za 46 milionů. Jiným přitom prodává levnějiNOVÉ
CMŠ Sluníčko na Praze 13. Foto:

Foto: Google Street View

1
Domov

mhly Echo24

Církvi za 46 milionů, soukromým firmám za zlomek. Pražské arcibiskupství chce odkoupit od Prahy 13 budovu, ve které už přes dvacet let provozuje církevní školku. Jenže městská část si o ni řekla závratných 46 milionů, přitom podle posudku, který si nechalo vypracovat arcibiskupství, má budova školky hodnotu poloviční. Radnice Prahy 13 navíc před lety prodala podobnou školku s pozemkem soukromé firmě jen za necelých deset milionů.

Podle církve je částka 46 milionů nemorálně vysoká a nechala si na cenu nemovitosti zpracovat vlastní znalecký posudek. Ten hodnotu budovy odhadl na 26 milionů korun. „Mám trochu pocit, že by na nás, jako na Pražském arcibiskupství, chtělo město v tomto příhodném okamžiku vydělat,“ naznačuje pro Echo24 Monika Vagenknechtová z Referátu církevního školství Arcibiskupství pražského.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Arcibiskupství se rozhodlo budovu školky odkoupit, aby ji mohlo samo provozovat a navíc rozšířit o první stupeň základní školy. Podle ředitelky CMŠ Srdíčko Evy Kuchyňkové je mezi rodiči o církevní školství zájem, což dokládá i vznik spolku rodičů, který záměr církve podporuje. „V této městské části je již dlouhodobě poptávka právě po církevním školství a po jeho rozšíření o další stupeň vzdělávání,“ uvedla Kuchyňková.

Církev je ochotná budovou odkoupit i s podmínkou, že budova zůstane školou na další desetiletí. Podle arcibiskupství nejde o komerční projekt, ale jde o nabídku služby, kterou by Arcibiskupství pražské poskytovalo ve své zřizované škole na území Prahy 13. Církev je také připravena plně financovat celou další stavbu základní školy.

Jednání mezi církví a Prahou 13 o odkupu budovy probíhají již téměř rok a radnice se k případu odmítá vyjadřovat. „K MŠ Sluníčko nebude městská část Praha 13 v současné chvíli podávat žádné bližší informace. Prozatím je celá situace v jednání,“ řekla pro Echo24 mluvčí Prahy 13 Eva Libigerová. Podle Vagenknechtové by církev určitě budovu za 46 milionů nekupovala. „Nebylo by od arcibiskupství moudré, kdyby kupovalo budovu za cenu vyšší, než je na Prahu zvykem,“ uvedla pro Echo24.

Jiné školy se prodávají levněji

Jan Balák, ředitel sekce budov Arcibiskupství pražského, se domnívá, že město ve svém posudku zřejmě nezohlednilo to, že se jedná o školské zařízení, tudíž o budovu nevýdělečnou a dotovanou. „Náš znalecký posudek vyhodnocuje jednak tu nemovitost, tedy pozemek a stavbu, a jednak způsob využití, které tam dnes je a které tam do budoucna má zůstat. Církev se ve smlouvě zavazuje k tomu, že bude ten objekt využívat jako školu, a ta cena by tomu měla odpovídat. Jsem přesvědčený, že posudek, o který se opírá městská část, nezohledňuje dostatečně skutečný a právní stav té nemovitosti,“ řekl pro Echo24.

Podle Baláka se posudek, které si zadalo arcibiskupství, zabývá i srovnáním s prodeji podobných školských zařízení a navržená kupní cena tomu neodpovídá. Vagenknechtová rovněž upozorňuje na fakt, že stejný starosta z Prahy 13 prodal podobnou školku i s pozemkem komerční firmě bez jakéhokoliv omezení v roce 2003 za 9,3 milionu korun.

Čtěte také: Pomsta církvi? Jihočeský kraj navrhuje zdanění církevních restitucí

Ostrá slova z arcibiskupství: Zeman o restitucích lže