1 Balet o Rudolfu Nurejevovi

Moskevské Velké divadlo zrušilo balet o Nurejevovi. Kvůli jeho homosexualitě?

, NOVÉ

Témata: ,

Moskevské Velké divadlo (Bolšoj těatr) šokoval hudební kritiky zrušením očekávaného baletního představení o baletním tanečníkovi Rudolfu Nurejevovi. Představení bylo zrušeno pouhé dva dny před svou premiérou. Podle médií je důvodem zrušení Nurejevova homosexualita, což vedení divadla popírá. V Rusku platí kontroverzní zákon zakazující propagaci homosexuální orientace. Informuje o tom britská televize BBC.

Na očekávanou premiéru bylo v moskevském Velkém divadle (Bolšoj těatr) naprosto vyprodáno. Mělo jít o vrchol baletní sezony. Dva dny před premiérou bylo ovšem představení zrušeno. Vedení divadla jako důvod uvedlo, že se balet nestihl dozkoušet.

Zpravodajská agentura TASS ovšem přišla s informací, že balet o Nurejevovi byl zrušen na kvůli homosexuální orientaci hlavní postavy, a to na příkaz ministra kultury Vladimira Medinského. Ředitel divadla Vladimir Urin popřel, že by premiéru zrušil na povel Medinského.

V Rusku platí kontroverzní zákon zakazující propagaci homosexuální orientace. Ten zde platí už čtyři roky, byť je podle červnového verdiktu Evropského soudu pro lidská práva diskriminační. Ministerstvo kultury například nedávno omezilo přístupnost snímku Kráska a zvíře, kvůli homosexuální postavě, která se ve filmu objevuje.

Rudolf Nurejev se narodil v roce 1938 na ruské Sibiři. V roce 1958 absolvoval baletní školu a stal se sólistou v Kirovově divadle opery a baletu v Leningradě. Během turné ve Francii v roce 1961 si uvědomil svou homosexuální orientaci a zůstal zde. Následující léta se stal hvězdou Královského baletu v Londýně. V roce 1982 získal rakouské občanství a následující rok se stal šéfem baletu v pařížské opeře. V roce 1993 zemřel na AIDS.

V Týdeníku Echo a na Echo Prime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Tetování, drogy a baletní špičky. Do českých kin vstoupí Sergej Polunin

Milovníci baletu si přijdou na své. Královský balet bude v českých kinech

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.