Hrad se bojí terorismu. Do sv. Víta přibudou bezpečnostní rámy
Hrad zpřísní kontroly turistů
Pražský hrad zpřísňuje bezpečnostní opatření. Návštěvníci tak budou muset podobně jako v jiných evropských katedrálách absolvovat před vstupem do chrámu sv. Víta důkladnou prohlídku. Nově by se v něm měly objevit bezpečnostní rámy. Zvýšenou ostrahou Hrad reaguje na hrozbu teroristických útoků v Evropě.
Návštěvníky čeká prohlídka batohu i osobní kontrola tak, jak to je dnes běžné například v pařížské katedrála Notre-Dame po teroristických útocích ve francouzské metropoli loni na podzim. Bezpečností rámy podobné těm na letišti se v katedrále sv. Víta objeví do několika měsíců.
„Samozřejmě se připravují nová bezpečnostní opatření ve prospěch ochrany veřejnosti, například rámy v Katedrále sv. Víta, nejde ale o uzavírání Hradu. Opatření jsou reakcí na bezpečností situaci v Evropě,“ uvedl deníku ECHO24.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.
Hradní mluvčí také odmítl, že by šlo o uzavírání areálu veřejnosti. „Hrad se lidem neuzavírá. Naopak, rozšiřujeme návštěvnické možnosti, kromě prostor Kanceláře prezidenta republiky je to i Archiv Kanceláře prezidenta republiky,“ dodal. To dokládá i svou aktivitou na sociálních sítích, kde avizuje akci „Navštivte prezidenta“ – jde o pravidelné exkurze pro školní třídy a další zájemce z řad veřejnosti.
Daň době, kdy hrozí teroristické útoky
Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který byl v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta v Praze na konci března vůči přísným kontrolám na Hradě spíše kritický, vnímá komplikace pro návštěvníky jako daň době, kdy hrozí teroristické útoky.
„Zpřísnění bezpečnostních opatření a tím i ztížení pohybu turistů po památkách vnímám jako daň době, v níž žijeme, a daň bezpečnostní situaci ve světě. Bezpečnost, zdraví, životy návštěvníků památek musejí být zachovány a chráněny, stejně jako bude potřeba zpřísnit ochranu navštěvovaných památek samotných. Je přece naší povinností uchovávat kulturní dědictví pro budoucí generace,“ uvedl serveru ECHO24.cz ministr Herman.
Zvýšení ostrahy Hradu ocenila naopak ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). „Podporuji tuto aktivitu. Jak už jsem se dříve vyjádřila, ochrana areálu Pražského hradu jako sídla hlavy státu je velmi důležitá a povede to k preventivnímu opatření,“ komentovala deníku ECHO24.cz ministryně.
Už letos v lednu však začal platit zákaz vstupu do části jižních zahrad, nad kterou má prezident Miloš Zeman svou hradní kancelář. Důvodem byly obavy o bezpečnost hlavy státu. Investovat se má podle Lidových novin, které na zpřísnění kontrol upozornily, v nejbližší době i do obnovy kamerových systémů se speciálním softwarem na rozpoznání obličeje. Celková investice do bezpečnostních opatření by se měla pohybovat v řádu desítek milionů korun.
Omezení by se mohlo do budoucna týkat i samotného pohybu turistů po areálu Hradu. Vůbec nejradikálnější návrh počítá podle listu s tím, že by se návštěvníci nemohli pohybovat volně, ale pouze v menších organizovaných skupinkách. Hrad to ale odmítl. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka se jedná o dezinformaci.
Zpřísnění bezpečnostních opatření vycházejí nejen z bezpečnostních hrozeb v Evropě, ale jsou důsledkem akce recesistické skupiny Ztohoven, jež loni v září vyvěsila nad Hradem červené trenýrky. Právě bezpečnostní opatření kritizoval například Karel Schwarzenberg, podle nějž Pražský hrad připomíná spíše „obléhanou pevnost, nikoliv otevřené sídlo hlavy státu“.