Na francouzských školách se bude učit arabsky, plánuje ministryně
Nová podoba francouzského školství?
Kritiku vyvolal plán francouzské ministryně školství Najat Vallaud-Belkacemové, která počítá s vyšším důrazem na cizí jazyky na školách. Jejím oponentům vadí zejména jedna z navrhovaných řečí – arabština. Ta podle Belkacemové může najít snazší cestu do osnov francouzských škol v případě, že po něm bude v jednotlivých oblastech poptávka, informuje Radio France Internationale.
Bez většího povšimnutí zůstal návrh francouzské ministryně školství arabského původu Najat Vallaud-Belkacemové, která ohlásila plány na zvýšení platů učitelů, aby zvýšila atraktivitu tohoto povolání. Bouřlivé reakce ale vyvolal další z návrhů a to na zvýšení důrazu cizích jazyků včetně arabštiny ve školách.
Kontroverze ministryně rozdmýchala poté, co nezapomněla zmínit stále častěji používanou arabštinu, jako jeden z jazyků, jehož výuku na školách chce nově více podpořit. Belkacemová by arabštinu nabídla školákům hned od prvních tříd základní školy. „Arabština se bude učit na základních školách, pokud tam pro to budou lidské zdroje a pokud po ní budou samozřejmě volat rodiče,“ řekla podle RFI Najat Vallaud-Belkacemová. Takový zájem se při zvyšujícím se počtu přistěhovalců a migrantů z arabských zemí dá předpokládat.
„Mladí lidé nepotřebují tento typ kacířství, pro úspěšnou asimilaci potřebují více kurzů francouzštiny a historie,“ komentoval na Twitteru Louis Aliot z nacionalistické Národní fronty výroky Belkacemové.
Návrh ministryně za socialisty pobouřil i další francouzské politiky. „Ve Francii je to francouzská kultura, která by měla být tou, která se bude studovat primárně,“ řekl televizi BFM diplomat, někdejší ministr za republikánskou UPM a možný prezidentský kandidát Bruno Le Maire.
„Očividně nemáte ráda Francii,“ nebál se ostřejší kritiky Jean-Frédéric Poisson šéf malé Křesťanskodemokratické strany, který ministryni školství rovnou vyzval k rezignaci.
Belkacemová svůj návrh brání tím, že podobné kritické hlasy jsou nesmyslné. Arabština je podle rodačky z Maroka těžko hrozbou, když je úředním jazykem ve 26 státech Afriky a Arabského poloostrova. Nechápe proto, proč v zavedení těchto „komunitních jazyků“ na školách někteří vidí až islámskou indoktrinaci Francouzů.