Pro turecké pučisty zvláštní tribunál a speciální vězení, plánuje vláda
NÁSLEDKY POKUSU O PUČ V TURECKU
Turecká vláda plánuje ustavení zvláštního tribunálu pro pučisty a vybudování speciálního vězení pro ty, kteří se zúčastnili pátečního pokusu o státní převrat. Uvedl to dnes turecký deník Hürriyet poté, co skončilo skoro pětihodinové zasedání Národní bezpečnostní rady (MGK). Mimořádná opatření mají být vyhlášena až po dnešním zasedání vlády, která stále jedná. Některé zdroje spekulují i o vyhlášení výjimečného stavu.
Podle deníku Hürriyet bude cílem očekávaných mimořádných opatření očištění státního aparátu od členů hnutí Fethullaha Gülena, jehož vláda považuje za strůjce pokusu o puč. S rozsáhlými čistkami ve státních institucích začal režim již v sobotu. Zatím bylo propuštěno z práce či zatčeno už více než 50.000 vojáků, policistů, soudců, prokurátorů či učitelů. Přes 9000 lidí je ve vazbě.
Zasedání MGK se dnes účastnili nejvyšší státní a armádní představitelé Turecka, včetně prezidenta, premiéra, některých ministrů či náčelníka generálního štábu a šéfa rozvědky.
Vláda také podle deníku Hürriyet zřejmě odstartuje sérii podstatných změn legislativy s cílem zabránit dalšímu pokusu o puč. Podle místopředsedy vlády Nurettina Canikliho mimořádná opatření pomohou stabilizovat zemi.
„Vyhlášení stanného práva či něčeho podobného nepřipadá v úvahu,“ řekl podle deníku Hürriyet Canikli. Snažil se tak vyvrátit spekulace médií, podle nichž se vláda chystá vyhlásit v zemi výjimečný stav. Ten může podle ústavy za mimořádných okolností vyhlásit až na šest měsíců. Jeho prodloužení, vždy o čtyři měsíce, musí schválit parlament.