Útočník z Mnichova podporoval AfD. Byl pyšný, že má narozeniny jako Hitler
Hnědá minulost mnichovského útočníka?
Německo-íránský útočník, který v pátek postřílel devět lidí v Mnichově, byl pravicový radikál. Podle německého týdeníku Der Spiegel před útokem vyjadřoval podporu straně Alternativa pro Německo (AfD), jež bývá řazena ke krajní pravici. List Frankfurter Allgemeine Zeitung zase přišel se zjištěním, že útočník Ali David Sonboly měl narozeniny ve stejný den jako Adolf Hitler, a že na to byl pyšný.
Útočník Sonboly byl vášnivým hráčem počítačových stříleček. Právě během hraní se podle Spieglu dělil se svými spoluhráči o své politické postoje. Například jeden bývalý spoluhráč mnichovského útočníka si vzpomíná, že nadával na Turky a na Islámský stát, když napsal do chatu: „Turecko = ISIS“. Zároveň podle něj vyjadřoval podporu pravicové Alternativě pro Německo (AfD).
S tím ostatně souvisí i zjištění, se kterým přišel německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Ten s odkazem na své zdroje uvedl, že útočník Sonboly se narodil 20. dubna 1998. Jeho narozeniny tak připadaly na stejné datum jako datum narození nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Sonboly si toho byl podle listu vědom a byl na to náležitě hrdý.
Sonboly byl podle listu zároveň velmi hrdý na svůj íránský původ a naopak opovrhoval Turky a Araby. Prý o tom svědčí informace z jeho nejbližšího okolí. Vůči Turkům a Arabům podle listu cítil „pocit nadřazenosti“.
Íránci se obvykle – na rozdíl od Arabů a Turků – řadí do indoevropské skupiny v rámci europoidní rasy. Do této skupiny patří i většina evropských národů včetně Němců a Čechů. Íránci se ale liší i nábožensky – na rozdíl od Turecka a většiny arabských států převládá v Íránu šíitská větev islámu.
Cílil na přistěhovalce
Zprávy o inklinaci Sonbolyho k pravicovému extremismu ostatně podporuje i seznam lidí, které zabil. Mezi jeho oběťmi totiž byli převážně lidé s přistěhovaleckou minulostí – z devíti zabitých jich 7 bylo jiného původu než německého.
Už o víkendu se ostatně objevily zprávy, že Sonboly byl obdivovatelem norského masového vraha Anderse Breivika, který v roce 2011 zabil 77 lidí. Masakr, který rozpoutal v Mnichově, zároveň připadl přesně na páté výročí dne, kdy Breivik provedl svůj útok.
Přestože byl útočník fascinován krajně pravicovými myšlenkami, sám se podle dosavadních policejních poznatků nijak nezapojil do mnichovských extremistických uskupení.
Mnichovský prokurátor Thomas Steinkraus-Koch nejprve uváděl, že Sonboly si své oběti nevybíral cíleně. Později však vyšetřovatelé uvedli, že jsou přesvědčeni, že střelec si úmyslně vybíral oběti mezi lidmi, kteří viditelně patřili k imigrantům. Čtyři ze zavražděných byli němečtí Turci a tři kosovští Albánci. Podle policie nasvědčuje rasovému motivu vražd i to, že útočník měl ještě velké množství nepoužité munice a kdyby jen náhodně střílel kolem sebe, mohl být počet obětí mnohem větší.