Vzkazy ve ‚střílečce‘? Teroristé mohli využívat Playstation
Virtuální komunikace
Podle belgického ministra vnitra Jana Jambona mohli pachatelé pařížských útoků domlouvat celou akci přes herní konzoli Playstation 4. Jedno takové zařízení bylo nalezeno při prohlídce bytu v centru Bruselu, v němž se teroristé skrývali.
Jambon o tom promluvil v rozhovoru pro belgický týdeník The Bulletin. „Věc, která mi v noci nedovolí spát, je muž sedící u herní obrazovky, domlouvající se potají se svými komplici,“ přiznal se ministr.
Podle jeho slov je vzájemná komunikace probíhající v prostředí online hry prakticky nezjistitelná. Stává se tak ideálním prostředkem ke sdílení utajených plánů. Ke vzájemné interakci přitom mohou teroristé údajně využít hned několik způsobů.
Časopis Forbes již dříve upozornil na to, že textové zprávy zasílané pomocí služby Playstation Network jsou narozdíl od vzkazů přes Facebook či mobilní telefon pro bezpečnostní služby prakticky nerozluštitelné. Podobně je tomu i u hlasové komunikace.
„Playstation 4 a jeho komunikace je mnohem složitější než například u aplikace WhatsApp. Je téměř nemožné takové zprávy vystopovat,“ uvedl rovněž Jambon.
Objevují se dokonce teorie, že k předání informace mohla sloužit i hra samotná. Pro skupinu lidí není podle Jambona složité založit si ve virtuální „střílečce“ vlastní arénu. V ní se pak jednotliví hráči shromáždí u zdi, do které jeden z nich vystřílí pomocí kulek ze samopalu celé sdělení. To navíc po uplynutí krátké doby zcela zmizí.
Utajené informace, které roku 2013 vynesl na veřejnost Edward Snowden, navíc nasvědčují tomu, že CIA a NSA se na tuto alternativu rovněž snaží připravit. V rámci jejich struktur údajně figurují agenti, snažící se pomocí svých vlastních účtů podobné aktivity odhalit.
Zatím není zcela jisté, že nalezená herní konzole má přímou souvislost s útoky, při nichž v pátek večer zahynulo nejméně 132 lidí. O pravdivosti hypotézy rozhodne policejní vyšetřování.