TOP 09 se zastala lékařů, Babišovi poslala otevřený dopis
Otevřený dopis ministrovi financí
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek společně s jejím místopředsedou Leošem Hegerem vyjádřil podporu prezidentovi České lékařské komory Milanu Kubkovi. Na toho před časem svým otevřeným dopisem zaútočil ministr financí Andrej Babiš, podle kterého Kubek svými požadavky na zvýšení výdajů do zdravotnictví vydírá společnost a lže. Podle zástupců TOP 09 jsou ovšem tato nařčení nespravedlivá. Jednání předsedy hnutí ANO prý připomínají dravého podnikatele, který chce v konečném důsledku celé zdravotnictví sám ovládnout.
Oba vrcholní představitelé TOP 09 nemohou být podle svých slov nařčeni z přehnaných sympatií k ČLK. Babišův pohled na požadavky komory, v nichž figuruje zejména nutnost pravidelné valorizace plateb za státní pojištěnce a zvýšení platů pro pracovníky ve zdravotnictví, je ale i tak donutil adresovat ministrovi financí otevřený dopis s vyjádřením podpory pro Českou lékařskou komoru.
„Váš dopis je na hony vzdálen postoji člena vlády, který cítí odpovědnost za kvalitu poskytované veřejné služby. Mnohem víc připomíná přístup dravého podnikatele, který se snaží dané odvětví oslabit a rozvrátit, aby se ho mohl zmocnit. Možná Vám tento způsob myšlení přinesl v minulosti řadu osobních úspěchů, ale čeští zdravotníci a pacienti si ho nezaslouží,“ reagují zástupci TOP 09 na předchozí Babišův veřejný dopis pro Milana Kubka.
Čtěte také: Vydíráte společnost, jde vám jen o platy, napsal Babiš Kubkovi
Kalousek s Hegerem považují služby, které lékaři a zdravotní sestry poskytují pacientům, za špičkové. České republice by ji prý mohly závidět i ostatní státy Evropské unie. Jejich dalšímu rozvoji ovšem údajně brání populismus a neochota politiků přijmout nepopulární rozhodnutí. Vláda by podle nich měla přestat žádat zdravotnický personál o zdrženlivost v požadavcích o navýšení platů.
„O zdrženlivost bylo možné prosit v době krize, kdy došlo ke snížení a zmrazení platů ve státní správě. Proč by ale zdravotníci měli být zdrženliví dnes, kdy stát zbytněl za dva roky o 21 tis. zaměstnanců, aniž by se to promítlo na jeho efektivitě? To je v přímém rozporu s Vaším neobjektivním pohledem na efektivitu ve zdravotnictví, kde personál za dostupné peníze stále ještě dokáže zázraky a logicky mu dochází trpělivost,“ píše se v otevřeném dopise.
Andrej Babiš si údajně může odmítavý přístup dovolit pouze díky tomu, že sám netrpí nedostatkem financí, kterým by zabezpečil kvalitní péči pro sebe a své blízké. Ostatní obyvatelé České republiky ale takovouto možnost nemají, na místě je tedy přehodnocení ministrova postoje.
Čtěte také: Vláda je bezradná. Doktoři už nechtějí léčit Čechy a odcházejí
„Vaše výroky prozrazují lehkomyslnost miliardáře, který dobře ví, že sobě a svým blízkým tu nejkvalitnější péči vždy zajistí, i když v ČR dojde ke snížení její celkové úrovně. Drtivá většina obyvatel je však na tu úroveň odkázána, a proto nelze připustit její pokles,“ uvádí Kalousek s Hegerem v závěru dopisu.
Ostrý spor mezi Andrejem Babišem a Milanem Kubkem odstartoval po spuštění mediální kampaně ČLK s názvem Zdravotnictví volá o pomoc. Ta navazuje na opakované Kubkovy požadavky na pravidelnou valorizaci plateb za státní pojištěnce a zvýšení mezd pro zdravotnické pracovníky. Bez nich je údajně nemožné udržet současnou kvalitu poskytovaných služeb. Ty ale Babiš ve veřejném dopise odmítl jako vyděračské.
Vážený pane ministře,
prostřednictvím médií jsme se seznámili s veřejným dopisem, který jste adresoval prezidentovi ČLK MUDr. Milanu Kubkovi. TOP 09 věnuje situaci ve zdravotnictví mimořádnou odbornou a politickou pozornost, a proto jsme se rozhodli Vás oslovit stejnou formou.
Nikdo nás nemůže podezírat z přehnaných sympatií k ČLK. Podle našeho názoru nesehrála vždy pozitivní roli při pokusech o racionalizaci zdravotnictví. Váš pohled je však do té míry neobjektivní a urážlivý, že cítíme povinnost se ČLK a především všech lékařů a sester jednoznačně zastat.
Váš dopis je na hony vzdálen postoji člena vlády, který cítí odpovědnost za kvalitu poskytované veřejné služby. Mnohem víc připomíná přístup dravého podnikatele, který se snaží dané odvětví oslabit a rozvrátit, aby se ho mohl zmocnit. Možná Vám tento způsob myšlení přinesl v minulosti řadu osobních úspěchů, ale čeští zdravotníci a pacienti si ho nezaslouží.
Úroveň veřejné zdravotní péče v ČR je i přes finanční problémy na špičkové úrovni, kterou nám mohou závidět občané mnohem bohatších zemí EU. Naším kardinálním problémem je neochota politiků přistoupit k systémovým, nepopulistickým a často i nepopulárním krokům, které by zvýšily odpovědnost každého za jeho vlastní zdraví. Absence politické odvahy je pak přenášena na bedra zdravotnického personálu, od kterého požadujeme pochopení, že nemáme dost peněz na odpovídající platy.
O zdrženlivost bylo možné prosit v době krize, kdy došlo ke snížení a zmrazení platů ve státní správě. Proč by ale zdravotníci měli být zdrženliví dnes, kdy stát zbytněl za dva roky o 21 tis. zaměstnanců, aniž by se to promítlo na jeho efektivitě? To je v přímém rozporu s Vaším neobjektivním pohledem na efektivitu ve zdravotnictví, kde personál za dostupné peníze stále ještě dokáže zázraky a logicky mu dochází trpělivost.
Vaše výroky prozrazují lehkomyslnost miliardáře, který dobře ví, že sobě a svým blízkým tu nejkvalitnější péči vždy zajistí, i když v ČR dojde ke snížení její celkové úrovně. Drtivá většina obyvatel je však na tu úroveň odkázána, a proto nelze připustit její pokles. S některými Vašimi námitkami lze souhlasit, o některých je možné vést seriózní diskuzi. Váš celkový přístup však pokládáme za nepřijatelný a nebezpečný.
Žádáme Vás proto o jeho přehodnocení.
V příloze přikládáme stanovisko k Vašemu dopisu s podrobnou argumentací.
V Praze dne 29. 4.2016
Ing. Miroslav Kalousek, předseda TOP 09, bývalý ministr financí
doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., místopředseda TOP 09, bývalý ministr zdravotnictví