1

Lékaři bez hranic byli vykázáni z Doněcka

,

Témata: ,

Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF) byla vykázána ze samozvané Doněcké lidové republiky na východě Ukrajiny. Informovali o tom v pátek podle rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa tamní proruští povstalci. Restrikce zahrnuje také českou odbočku organizace. Podle povstalců se ale tentokrát netýká české humanitární organizace Člověk v tísni a Mezinárodního výboru Červeného kříže.

Už na konci září se museli Lékaři bez hranic stáhnout také z Luhanské lidové republiky, druhého regionu, který ovládají proruští separatisté. Tehdy bylo povolení k práci odňato rovněž české organizaci Člověk v tísni, která prý hrubě porušila podmínky akreditace v povstaleckém Luhansku.

„Mohu potvrdit rozhodnutí zrušit její (MSF) akreditaci,“ citovala agentura AFP zástupce Doněcké lidové republiky. Povstalci krok zdůvodnili nespecifikovaným porušením místních zákonů.

Operační ředitel MSF Bart Janssens rozhodnutí označil za znepokojivé a nejasné. Podle ukrajinských médií pracovníci MSF většinou pracovali v doněcké nemocnici na léčbu tuberkulózy a ve věznicích.

V Luhansku povstalci MSF vinili z nezákonného skladování psychotropních látek, které prý nebyly schváleny v Rusku, ani na Ukrajině.

Informaci o zrušení akreditace MSF v doněckém regionu potvrdil také ředitel Lékařů bez hranic v České republice Pavel Gruber.

„Lékaři bez hranic obdrželi písemné oznámení o tom, že jim humanitární komise takzvané Doněcké lidové republiky odebírá povolení pracovat na svém území. Komise svoje rozhodnutí nijak nevysvětlila a neudala ke svému rozhodnutí žádné důvody,“ uvedl Gruber.

„Toto rozhodnutí nás silně znepokojilo, tisíce pacientů tak zůstanou bez přístupu k životně potřebné zdravotní péči. Mimo jiné Lékaři bez hranic pokrývali 77 procent dodávek inzulínu pro nemocné cukrovkou a 90 procent materiálu potřebného pro dialýzu. Nedostatek těchto životně důležitých léků způsobí tisícům lidí závažné komplikace. Fakt, že naše pacienty musíme opustit ze dne na den, je pro nás eticky nepřijatelný,“ řekl Gruber.

Čtěte také: Člověka v tísni vykázali z Luhansku

V Doněcku někdo zapálil čtyři auta pozorovatelů OBSE

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.