Člověka v tísni vykázali z Luhansku
Česká organizace Člověk v tísni hrubě porušila podmínky akreditace v povstaleckém Luhansku a povolení jí bylo odňato. Oznámila to v pátek ruská agentura TASS s odvoláním na „vicepremiéra“ separatistické vlády v Luhansku Vasilije Nikitina. Z jedenácti humanitárních organizací působících v Luhansku jich bylo vykázáno deset. Náměstek generálního tajemníka OSN Stephen O‘Brien v reakci vyzval k bezodkladnému obnovení činnosti „zakázaných“ humanitárních organizací, jakož i agentur světové organizace, kterým separatisté v Luhansku také zakázaly působit.
O důvodech odnětí akreditace se Nikitin podrobněji nezmínil. Řekl jen, že povolení nebylo vydáno „z těch či oněch příčin, z odůvodněných příčin“. Jedinou nevládní organizací, která akreditaci obdržela, je Mezinárodní výbor Červeného kříže. Jeho pracovníci prý dokázali operativně napravit odhalené problémy.
Nikitin upozornil, že akreditaci nedostaly organizace, které v luhanské „lidové republice“ pracovaly poměrně dlouho. „S velkou lítostí mohu jmenovat organizaci Člověk v tísni, která rovněž hrubě porušila naše podmínky,“ řekl představitel separatistů.
Odejít musí i Lékaři bez hranic
Agentura TASS v této souvislosti napsala, že tajná policie povstalců nedávno na území „republiky“ odhalila sklady mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF), kde prý byly v rozporu se zákonem uloženy psychotropní látky. Vedení MSF dnes podle agentury AP oznámilo, že svou činnost v Luhansku muselo ukončit ve čtvrtek.
Na pozastavení práce humanitárních organizací ve čtvrtek v New Yorku upozornil náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární operace Stephen O‘Brien. Luhanští povstalci podle něj vyzvali humanitární organizace, aby dnes a v sobotu oblast opustili.
V důsledku tohoto opatření zůstává v regionu 16.000 tun nerozdělené pomoci včetně potravin, stanů a předmětů denní potřeby, řekl O‘Brien. Prohlásil, že činnost nevládních humanitárních organizací musí být bezodkladně povolena.
Ohroženy jsou i humanitární operace v sousední Doněcké oblasti, jejíž část separatisté rovněž ovládají. Podle O‘Briena oznámili, že činnost OSN v Doněcké oblasti je pozastavena. Zákaz humanitárních operací označil za „příkré porušení mezinárodního humanitárního práva“.
Doněcká a Luhanská oblast jsou vážně poničené válkou, mnoho rodin žije v provizorních přístřeších a v obavách z blížící se zimy. V bojích, které propukly loni v dubnu, zahynulo kolem 8000 lidí, statisíce obyvatel Donbasu uprchly před ostřelováním do Ruska nebo do ukrajinského vnitrozemí.
Člověk v tísni se na svém webu o své činnosti v Luhanské oblasti nezmiňuje, na rozdíl od Doněcké oblasti, kde operuje ze základny ve Slavjansku, který ještě loni v létě opět ovládly vládní síly, a v hlavní povstalecké baště, Doněcku.
„Člověk v tísni pomáhá na východě Ukrajiny od loňského srpna a v současné době má koordinační kancelář v Kyjevě a pomoc organizuje ze základny ve Slavjansku,“ píše se na webu organizace. „Od začátku listopadu Člověk v tísni soustavně pracuje i v Doněcku a v oblastech kontrolovaných separatisty. Ve městě otevřel kancelář a nejohroženějším lidem poskytuje potraviny, léky, hygienické potřeby i pleny. Měsíčně zásobuje potravinami přes 7000 lidí. Podpořil také několik domovů pro seniory, hospiců či azylových domů pro lidi bez domova,“ dodal.