2 "Rusko, kulturně blízká země"

‚Protesty? Pohekávání bláznů.‘ Babišův bulvár hájí Alexandrovce

, NOVÉ

Témata: , , ,

Ruský armádní sbor Alexandrovci sice vystupuje v uniformách, ale je „souborem hlavně uměleckým“. Jeho členové „nemají nic společného s tanky v roce 1968“ a „nemají čas ani zájem běhat s puškami po Kyjevě“. Rusko je navíc „země bohatá nejen na dějiny, ale i na kulturu“. K podobným závěrům došel na svých stránkách server Denní Expres, který patří do vydavatelství Mafra vlastněného Andrejem Babišem. V citovaném článku kritizoval protesty proti vystoupení Alexandrovců v Praze, které označil za „hysterii několika bláznů“.

Alexandrovci vystupovali – společně například s Helenou Vondráčkovou – v pražské Tipsport areně uplynulý víkend. Během koncertu uspořádala skupina proukrajinských aktivistů protest, ozývaly se i další kritické hlasy. „Vyrobit si doma z lepenky umaštěný plakát a jít v sobotu pohekávat před pražskou arénu nebo křičet do tmy na Facebooku, to byla zase jednou příležitost pro politické aktivisty všeho druhu,“ píše se v úvodu článku editorky bulvárního serveru Expres.cz Barbory Koukalové.

V článku s výmluvným titulkem „Vrchol českých aktivistů: Koncert Rusů znásilnili pro svoje hysterické výlevy“ následně vysvětluje, proč je špatné koncerty Alexandrovců hanět. Ruské pěvce je prý potřeba vnímat především jako umělce a až pak jako příslušníky armády. „Že mají Alexandrovci na sobě uniformy a mluví rusky neznamená vůbec nic,“ tvrdí autorka.

„Umění nemá mít nic společného s politikou, natož tou mezinárodní. Postavit se s transparentem přes arénu a přes média osočovat české zpěváky, ty ‚zatracený komouše‘, že si jdou zapět Kalinku, je stejně omezené jako nevhodné,“ píše dále. Rusko je totiž „země bohatá nejen na dějiny, ale i na kulturu, a ta je nám navíc co do jejího základu dosti blízká“.

Čtěte také: VIDEO: Protest proti Vondráčkové během show s Alexandrovci

Ve zmíněném článku zároveň autorka připomíná, že Akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova, jak zní oficiální název Alexandrovců, má bezmála stoletou tradici a do jeho řad se propracují jen ti nejlepší pěvci a tanečníci. „Dostat se mezi Alexandrovce je výsledkem ohromné dřiny a lidé, kteří ve sboru jsou, nemají nic společného ani s tanky v roce 1968 a ani s tím, že na Ukrajině teď není zrovna veselo,“ uvádí Expres.

V závěru článku stojí, že Alexandrovci přijeli do Čech „potěšit nadšené diváky“, a taky „všechny ty, kdo nehledí na svět černobíle a neškatulkují lidi dle jejich národnosti“. Zatímco ruští hudebníci prý předvedli své schopnosti pěveckým výkonem, „méně obohaceným“ Čechům zbývá jen „kus lepenky a fixa nebo sociální sítě“. V jiné pasáži je pak zase kritika jejich vystoupení označena za „předmět hysterie několika bláznů“.

Alexandrovci v Praze vystoupili tuto sobotu, kdy zahráli v Tipsport aréně. Jako hosté spolu s nimi vystupovali i někteří čeští hudebníci, mezi jinými i Helena Vondráčková. Právě během jejího vystoupení se několik aktivistů v hledišti vysvléklo do půlky těla a začalo mávat ukrajinskou vlajkou a vlajkou NATO. Aktivisté měli na obnažených tělech napsaná jména zemí, „která armáda, jíž jsou Alexandrovci pyšnými členy, napadla, a kde způsobila zmar“. Mezi jmény figurovalo například Čečensko, Kavkaz, Gruzie, Ukrajina nebo Sýrie.

Čtěte také: Oslava anexe Krymu? Rozhlas podporu Alexandrovců popírá

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.