Liška není jako králík. Poslanci chtějí zakázat kožešinové farmy

Zákon na ochranu zvířat

Liška není jako králík. Poslanci chtějí zakázat kožešinové farmyAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Třebaže se pod poslanecký návrh novely zákona na zrušení kožešinových farem podepsalo padesát poslanců včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), jeho schvalování tak hladký průběh mít nemusí. TOP 09 se obává diskuze mezi členy jednotlivých výborů, větší část klubu KDU-ČSL s návrhem nesouhlasí a KSČM vidí problém v tom, že novela zákona na ochranu zvířat proti týrání není pro žádný z klubů prioritou. Veřejnost si přesto myslí, že by farmy, jejichž hlavním cílem je produkce kožešin, měly být zavřeny.

„Úspěch bude, pokud tento návrh bude zařazen k projednání, i když to žádný politický klub nemá za prioritu. Z naší frakce jsme pod ním podepsáni dva,“ řekl k tomu spolupředkladatel návrhu Jiří Dolejš (KSČM). Doufá, že by v dalším jednání mohl vzniknout kompromis, který by návrh učinil průchozím. „Například to, že nepůjde o okamžitý zákaz, ale postupný. A vysvětlit ostatním, že chov lišek opravdu není jako chov kralíků a že je toto téma relevantní,“ dodal pro Echo24.cz.

Návrh zákona, jehož první čtení je na programu v úterý 8. listopadu, totiž požaduje zákaz zakládání nových kožešinových farem už za necelé dva měsíce, tedy od začátku roku 2017. Do konce roku 2018 by pak měly svoji činnost ukončit všechny takové farmy na území Česka. Ze zákona mají být vyjmuty chovy králíků nebo třeba nutrií. V jejich případě je totiž hlavním cílem zisk masa a kožešiny jsou pouze vedlejším produktem. Obdobné nařízení platí již ve Velké Británii, Nizozemsku, Rakousku, Slovinsku a v Chorvatsku.

Na tuzemských farmách se pro kožešiny ročně zpracovává na 20 tisíc zvířat, nejčastěji norků a lišek. Počet farem se snižuje – v roce 2000 jich fungovalo 26, v současné době jich je devět.

Ani Jiří Koubek (TOP 09) si hladkým průběhem projednávání není jistý. „Očekávám vášnivou diskuzi mezi členy zemědělského výboru a výboru pro životní prostředí. To, jaký z těchto výborů bude garančním, napoví, jaký bude osud tohoto zákona,“ řekl pro Echo24.cz. Jiří Junek (KDU-ČSL) zase upozorňuje na fakt, že větší část jeho klubu má k novele negativní stanovisko. „Pro mě je však chov zvířat kvůli kožešinám orientální praktikou, která nepatří do tohoto století,“ uvedl pro Echo24.cz.

To další spolupředkladatel Roman Sklenák (ČSSD) oproti tomu očekává, že se projednávání novely obejde bez problémů. „Vzhledem k tomu, že zákon podepsali zástupci všech poslaneckých klubů, má podporu veřejnosti a platí to i v ostatních státech, předpokládám, že bude schválen hladce,“ uvedl pro Echo24.cz. Podle Sklenáka nelze ani vyloučit, že nabude své účinnosti už od 1. ledna 2017. „Ale nedokážu to určit. Spíš předpokládám, že ho budeme ve třetím čtení projednávat až v novém kalendářním roce,“ dodal.

Kontroly probíhají dvakrát ročně

Jak uvedl Petr Pejchal, mluvčí Státní veterinární správy, v současné době je na území Česka celkem 9 chovů, v nichž se usmrcují a kožkují zvířata za účelem zisku z prodeje kožešin. Na všech těchto farmách se provádí 2x ročně dozor. „V letošním roce již byla provedena v každém chovu minimálně jedna kontrola úředními veterinárními lékaři, během nichž nebyly zjištěny žádné závady. Během listopadu a prosince proběhnou další,“ dodal Pejchal pro Echo24.cz.

Z údajů z Registru ekonomických subjektů vyplývá, že většina těchto podnikatelů nemá žádné zaměstnance. „Proto nebude mít novela zákona žádný vliv na daňový příjem státního rozpočtu,“ píše se v důvodové zprávě k novele. Ministerstvo zemědělství přesto bude moct zvážit, jestli poskytne chovatelům, kteří budou muset své chovy ukončit, jednorázové finanční příspěvky.

Novela zákona se těší i velké podpoře veřejnosti. Z průzkumu veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd z loňského listopadu vyplývá, že by 70 % Čechů zrušení kožešinových farem uvítalo. Na 50 % dotázaných se dále vyslovilo proti testování na zvířatech a stejné procento proti chovu a drezúře volně žijících zvířat v cirkusech. Průzkumu se zúčastnilo 1054 respondentů.

Video spolku OBRAZ – Obránci zvířat ukazuje podmínky, v jakých jsou na kožešinových farmách v Česku držena zvířata.

Chovatelé norků a lišek v Česku nicméně předkládaný návrh novely zákona odmítají. Argumentace v důvodové zprávě je podle nich subjektivní, nevyvážená, a místo aby se opírala o fakta, se zakládá na řadě nepodložených, zavádějících či dokonce nesprávných tvrzení. „Máme důvody se domnívat, že velká část poslanců podepsaných pod zprávou byla vystavena tlaku a jednostranným nepravdivým informacím ze strany lobbistických aktivit veganských organizací, přičemž poslanci neměli možnost vytvořit si kvalifikovaný a vyvážený názor,“ řekl k tomu David Vojtíšek, předseda Základní organizace chovu kožešinových zvířat Českého svazu chovatelů a majitel farmy Norek s.r.o.

Čtěte také:

Stop utrpení zvířat! Sobotka a spol. proti kožešinovým farmám

VIDEO: Týrání lišek a norků. České farmy na kožichy

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články