Babiš má nový cíl. Po Němečkovi tepe Ludvíka

SPORY V KOALICI

Babiš má nový cíl. Po Němečkovi tepe LudvíkaNOVÉ 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Pokud si někdo myslel, že výměnou ve vládě skončí výpady ministra financí Andreje Babiše (ANO) vůči ministru zdravotnictví, spletl se. Nový ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) není ve vládě ještě ani měsíc, ale už se stačil dostat do střetu s Babišem. Zatímco jeho předchůdci Svatopluku Němečkovi (ČSSD) vytýkal Babiš navýšení plateb za státní pojišťovny a špatné hospodaření, příležitostí k rozporu s Ludvíkem se staly neziskové nemocnice.

„Je to komický návrh, materiál dosáhl snad rekord v rozporech. Neumím si představit kompromisní řešení, které by ANO podpořilo. Potřebujeme konečně koncepci našeho zdravotnictví,“ řekl po jednání vlády minulý týden Babiš novinářům, když se ptali na neziskové nemocnice. Dodal, že doufá, že s ním už na vládu Ludvík podruhé nepřijde.

Ludvík má ale jiné plány a kontroval tím, že zákon sice prodiskutuje, ale do vlády ho hodlá předložit co nejdříve. „Je to nadále priorita,“ uvedl Ludvík a Babiše se podle svých slov bude snažit přesvědčit. Pokud se mu to nepovede, má prý Ludvík v záloze ještě jiné řešení.

Návrh zákona počítá s tím, že by se do sítě státem řízených nemocnic s novou právní formou zařadilo zhruba čtyřicet zařízení. Ostatní nemocnice, včetně těch soukromých, by si ale o status mohly požádat. Neziskové nemocnice by nemusely danit svůj zisk, naopak by ho měly investovat do svého rozvoje. Navíc by měly zaručené smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

Rozhádaní ministři

Když došlo na konci listopadu k výměně dvou ministrů za ČSSD (vedle Němečka došlo k výměně ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, nahradil ho poslanec Jan Chvojka) například předseda ODS Petr Fiala to označil za „výměnu ministrů na základě požadavku předsedy hnutí ANO“.

O Babišových zájmech ve zdravotnictví se totiž mluví už dlouho. Babiš je spojen s investičním fondem Hartenberg, který mohutně investuje v oblasti zdravotnictví. Vlastní několik klinik zabývající se reprodukční medicínou. Velkou roli ve věci hrají také zdravotní pojišťovny. V posledních měsících došlo ke střetu Babiše s Němečkem ohledně správy Vojenské zdravotní pojišťovny.

Čtěte také: Nová bitva Němečka s Babišem, nyní ve VoZP. Chystá se nucená správa?

Mezi ministrem financí a exministrem zdravotnictví byly spory už od počátku vlády. Krátce po vzniku Sobotkova kabinetu se Babiš s Německem neshodli ve věci navýšení poplatků za státní pojištěnce. Zatímco Němeček požadoval nárůst plateb o 4,3 miliardy korun, ministr financí byl ochotný pustit 600 milionů. Vláda nakonec odhlasovala kompromis.

Babiš se pustil do Němečka i na konci roku 2014, kdy ho obvinil z toho, že byl na výjezdním zasedání zdravotnického výboru namol opilý a vyzýval své kolegy k tanci a doporučil mu nastoupit léčbu. Němeček takové nařčení popřel a zastali se ho i poslanci, kteří se zasedání zúčastnili, i správce kláštera, kde akce probíhala.

V říjnu 2015 ministerstvo financí obvinilo ostravskou fakultní nemocnici a potažmo Němečka, který jí v minulosti dělal ředitele, za předražený nákup přístroje CyberKnif o 65 milionů. Ministerstvo financí kvůli tomu podalo trestní oznámení. Němeček ministerského předsedu ujišťoval, že má čisté svědomí a že nákup ostravské nemocnice v minulosti prověřovala policie.

Němeček zase Babišovi dlouhodobě vyčítal vlastnictví mediální skupiny Mafra a také kritizoval práci jejích novinářů. Například v únoru si Němeček rýpnul do Lidových novin, které podle něj neinformovaly o Babišově populismu se snížením daně z přidané hodnoty na pivo.

Čtěte také: Babiš si na rozloučenou ještě rýpl do Němečka. Kvůli letecké záchrance

Němeček vyčetl Babišovi média i populismus s levným pivem

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články