1

Skotové si musí sami rozhodnout o své budoucnosti

POLITICKÁ ARÉNA

Témata: , ,

Jsem mezi signatáři dopisu, který podepsalo 50 politiků ze zemí Evropské unie a je adresovaný skotskému parlamentu. Píše se v něm, že samostatné Skotsko by bylo v unii vítané.

Aby bylo jasno, není to o mé podpoře nějakému separatismu, ale o možnosti, že by se Skotové v referendu rozhodli pro samostatnost, a tím pádem pro členství v EU.

Je nezpochybnitelnou skutečností, že obyvatelé této země většinou hlasovali proti brexitu, tedy proti vystoupení Velké Británie z Unie. Je tedy jasné, že nyní jsou nespokojeni, nechtějí odejít z Evropy a hledají řešení, jak tomu zabránit.

Jedním z nich je nové referendum o vyhlášení samostatnosti Skotska. Nechci radit Skotům, jak mají hlasovat. Je to jejich země a oni jistě vědí, jak nejlépe rozhodnout o své budoucnosti. Mají na to právo i z hlediska Charty OSN, která zaručuje právo národů na sebeurčení. Ale pokud tedy přiznáváme Angličanům svobodnou volbu k opuštění EU, pak musíme přiznat Skotům to samé v případě opačného rozhodnutí.

Chci také připomenout jeden důležitý fakt. Skotsko bylo po většinu své existence nezávislou zemí. Společný stát s Anglií vznikl tzv. Aktem o Unii pod názvem Království Velké Británie až 1. května 1711, kdy se rozpustil skotský parlament. I poté však zůstal ve Skotsku samostatný právní systém, školství i církve. V každém případě však spojení obou zemí trvá něco přes tři sta let.

Je potřeba být realistou. Pokud něco nefunguje, tak je třeba to změnit. V roce 1992 se rozdělilo Československo na dva státy. Mnozí lidé tehdy věštili, jaká to bude katastrofa. A nakonec se ukázalo, že to žádná katastrofa nebyla a vztahy mezi nástupnickými státy jsou vynikající.

Takže Skotové ať si sami svobodně podle svého nejlepšího svědomí rozhodnou o své budoucnosti. Pokud by si vybrali nezávislost a chtěli se stát členy Evropské unie, tak bychom měli udělat všechno proto, aby v jejich případě byly přijímací procedury co nejkratší.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.