Nacisté chtěli na trůn vrátit krále Eduarda, Churchill to tajil
kontroverze kolem strýce královny
Podle nejnovějších dokumentů se britský premiér Winston Churchill snažil utajit informace o snaze nacistů vrátit strýce královny Alžběty vévodu Eduarda na trůn. Ten již v roce 1936 krátce vládl, než musel abdikovat kvůli zasnoubení s rozvedenou Američankou. Eduard byl známý pro své sympatie k nacistickému režimu.
Podrobnosti o Churchillově komunikaci s představiteli USA a Francie byly zveřejněny po odtajnění dříve důvěrných spisů z Národního archívu. Winston Churchill se podle nich snažil za každou cenu zabránit zveřejnění tajných dokumentů z druhé světové války, které přibližovaly nacistický plán dosadit bývalého krále Eduarda VIII. zpět na trůn v případě porážky Británie. Píše o tom Telegraph.
Tehdejší britský premiér osobně naléhal na francouzské a americké vůdce, aby zablokovali zveřejnění zachycených německých telegrafů. Ty by podle něho ublížili pověsti vévody z Windsoru. Šlo o konverzaci mezi německým ministrem zahraničí Joachimem von Ribbentropem a jeho velvyslanci v Madridu a Lisabonu v létě 1940. Telegrafy byly získány ke konci války v Německu a poté drženy v tajnosti.
V roce 1953 se Churchill dozvěděl, že v rámci oficiálního akademického programu spojenců budou historiky zveřejněny klíčové nacistické dokumenty. Premiér proto psal tehdejšímu americkému prezidentovi Dwightu Eisenhowerovi a urgoval ho k zastavení publikace. Byl však neúspěšný a telegrafy byly po několika letech zveřejněny. Nedávné zveřejnění dokumentů tuhle Churchillovu snahu ukázalo.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
V telegramech ministr Ribbentrop svým velvyslancům vysvětluje, že vévoda musí být informován o přání míru Německa s Británií, kterému stojí v cestě Churchill. Německo bylo odhodláno Británii donutit k míru všemi metodami. Nacisté byli připraveni splnit vévodovi veškeré přání, pokud by k dosažení míru s Británií pomohl, zejména pokud by mělo jít o návrat na britský trůn.
Strýc současné královny Alžběty II. byl králem od ledna 1936. Již však v prosinci stejného roku musel abdikovat kvůli jeho zamýšlenému sňatku s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou. Eduard byl ve své zemi kontroverzní právě i kvůli sympatii k nacistickému Německu, které navzdory britské vládě v roce 1937 navštívil. Během návštěvy se setkal i s Adolfem Hitlerem.
Po vypuknutí války byl jako generálmajor přidělen k britské vojenské misi ve Francii. Po porážce Francie se s manželkou přesunul do neutrálního Portugalska. Churchill se právě v té době obával vévodových kontaktů s Německem a tudíž poškozování britských zájmů, proto byl Eduard převelen na Bahamy, kde až do konce války sloužil jako guvernér.