Nový trend českých Vánoc: lidé si stromky pronajímají
stromeček z druhé ruky
Zatímco ještě nedávno bylo „in“ kupovat vánoční stromky v květináčích, které se dají na jaře zasadit na zahradu, teď lidé objevují nový trend – stromek se dá pouze pronajmout. Stromek si vyberou online a nemusí se starat o jeho shánění, ani následnou likvidaci. Na Štědrý den k půjčenému stromku usedají v tuzemsku stovky rodin, leckdy u stejného stromku oslaví Vánoce další rok i jiná rodina.
„Tři dny po spuštění rezervací jsme měli všechny stromky pryč. Z půlky se přitom jedná o stálé zákazníky. Občas se v nabídce ale ještě nějaký stromek objeví, když někdo odřekne,“ řekl deníku ECHO24.cz Martin Líbal, který provozuje jednu ze dvou půjčoven, které u nás službu provozují.
Stromek si zájemce může vybrat na internetových stránkách prodejce a zarezervovat si ho. Ceny zhruba metrových stromků se pohybují od šesti do osmi stovek. Pracovníci půjčovny ho na udanou adresu doručí jen několik dní před svátky a vyzvednou ho nejpozději do pátého ledna. Stromek totiž nesmí být ve vytápěné místnosti více než deset dní.
S pronájmem stromku se ale pojí i určitá pravidla. Aby stromek přežil, neměl by stát u topení a zalévat by se měl jednou za tři dny. Rodina by v rámci jeho zdobení měla také zapomenout na tradiční kovovou nebo skleněnou špičku. Ta by totiž mohla horní větev poškodit. Zakázané jsou i svíčky. Firmy obecně doporučují používat předně slaměné nebo látkové ozdoby.
Podle Líbila to nájemci dodržují a vrací stromky nepoškozené. „Mám zatím jen dobré zkušenosti, až mě to samotného překvapuje. Stromky pak vracíme do přírody, nabízíme je k zasazení třeba dětským domovům nebo školám. Pokud bychom je ‚točili‘ déle než jednu sezónu, náklady na jejich údržbu by byly neúměrně vysoké a stromky by pak vypadaly nezdravě,“ dodal pronajímatel stromků Líbal.
Jiný postup zvolila druhá půjčovna, která nabízí stejné stromky po dvě sezony. „Na podzim vyndáme stromek ze země, v kontejneru ho necháme rok a zasadíme ho další jaro. V nabídce tak máme jeden stromek dvoje Vánoce, déle by nezvládl,“ uvedl serveru ECHO24.cz Vojtěch Stránský, jehož stromky se pohybují dle velikosti od čtyř do osmi set korun. Ze sto padesáti mu v nabídce zbylo stromků jen pár.
Lidé si pronajaté stromku pořizují jednak kvůli servisu, který se službou pojí, navíc mají podle Stránského i dobrý pocit, že stromek po svátcích neskončí v koši. Zájemce mají obě půjčovny hlavně z Prahy a okolí, ti ze vzdálenějších koutů se jim prý kvůli vlastnímu rozvozu příliš nevyplatí.
Stromky se pěstují na speciálních plantážích
Pronajaté stromky, o které do jara pečují pěstitelé, mají navíc oproti těm zakoupeným v kontejnerech větší šanci na přežití. Podle Sdružení pěstitelů vánočních stromků je totiž udržení stromků v květináči do jara, kdy dojde k jejich zasazení, v běžných domácích podmínkách velmi náročné. Pouze malé procento podle sdružení v zemi zakoření a ujme se. Stromky v květináčích se tak prý prodávají hlavně kvůli stabilitě a dobrému stavu.
V Česku si stromek na Vánoce pořizuje až milion domácností. Jeho vypěstování trvá zhruba deset let. Prodej se tradičně zahajuje okolo první adventní neděle, tedy na přelomu listopadu a prosince. V Česku je největší zájem o jedli kavkazskou a smrk pichlavý – metr a půl vysoký stromek vyjde na zhruba pět až šest set korun.
Stromky se pak pěstují na speciálních plantážích, na kterých je možné podle sdružení zajistit nároky na kvalitu stromků. „Setkáváme se stále s názorem, že vánoční stromky nejsou ekologické. To je ale zásadní omyl. Jsou obnovitelný přírodní zdroj, což se nedá říci o látkách, ze kterých je vyrobena umělá atrapa,“ uvádí na svých stránkách Sdružení pěstitelů vánočních stromků.