1 EUROSKPETIK PROTI TRUMPOVI

Neházejte muslimy do jednoho pytle, vyzývá Trumpa Nigel Farage

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Přestože se mezi muslimy vyskytuje řada extremistů, lidé by je neměli házet do jednoho pytle, říká šéf euroskeptické strany UKIP Nigel Farage. Britský politik, který je sám známý svým odporem vůči masovému přistěhovalectví, tím reagoval na nedělní výroky Donalda Trumpa. Republikánský kandidát na prezidenta totiž prohlásil, že by chtěl plošně zakázat vstup muslimům do Spojených států.

„Myslím si, že Trumpova impulzivní reakce, když řekl, že by všem muslimům zakázal vstup do Spojených států, pro něj možná byla politickou chybou,“ řekl Farage v rozhovoru pro BBC. „Je to nerozumné, protože to, co chce udělat, by znamenalo potrestat mnoho dobrých lidí jen kvůli činům několika z nich,“ dodal.

Farage tím reagoval na Trumpovy výroky z této neděle. „Donald J Trump volá po totálním a kompletním zastavení přílivu muslimů do Spojených států, dokud nám naše vedení neřekne, co se sakra děje,“ řekl tehdy Trump, přičemž sám o sobě hovořil ve třetí osobě.

Kontroverzní podnikatel a kandidát na prezidenta své výroky zdůvodnil obavami o soužití Američanů a muslimů. „Nemáme na výběr. Podle průzkumu společnosti Pew je mezi velkou částí muslimské populace rozšířená nenávist vůči Spojeným státům,“ prohlásil Trump, čímž si vysloužil kritiku napříč politickým spektrem. Jen o několik dní dříve totiž vyslovil přání evidovat každého muslima žijícího ve Spojených státech.

Čtěte také: Na muslimy jako na židy? Trump je chce registrovat

Záměr plošně perzekvovat muslimy odsoudil i britský euroskeptik Farage. Jedním dechem však dodal, že Trumpovy výroky mohou být v určitém smyslu přínosné. „Nemělo by ho to diskvalifikovat. Je na lidech, aby ve volbách rozhodli, jestli jsou jeho výroky akceptovatelné či nikoliv,“ uvedl k tomu Farage pro BBC. „Je to člověk, který posouvá hranice veřejné debaty, což může být pro politiku zdravé,“ dodal.

Zajímavé přitom je, že Farage se svojí kritikou Trumpa postavil proti velké části svých příznivců. Z průzkumu prestižní společnosti YouGov totiž vyplynulo, že 61 % voličů euroskeptické strany UKIP Trumpovy výroky označilo za „přiměřené“. Pro srovnání – u konzervativců to bylo 30 % voličů, u labouristů pak 21 %. Britský list The Independent k tomu poznamenává, že pokud by se výsledky zprůměrovaly, znamenalo by to, že s Trumpem souhlasí jedna čtvrtina oslovených Britů.

Čtěte také: Čtvrtina britských muslimů souhlasí s útoky na Charlie Hebdo

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.