Daňové ráje? Stát získá jen tisícinu na doměřovacích daních

Kauza Panama Papers

Daňové ráje? Stát získá jen tisícinu na doměřovacích daníchNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Represe při doměřování daně z příjmů u kontrol zaměřených na daňové ráje nefungují, úřady při nich loni doměřily pouhou tisícinu z celkového odlivu peněz. V úterý to uvedla Unie daňových poplatníků s tím, že by stát měl naopak přijít se snížením daňové zátěže, s daňovou amnestií a zjednodušením daňového systému.

Unie problematiku daňových rájů řeší v souvislosti s únikem dat z panamské poradenské společnosti Mossack Fonseca. V Česku prý není slyšet žádné realistické návrhy, které by současnou špatnou situaci v této oblasti byly schopny řešit.

„Podle odhadu analytického centra Glopolis přichází v důsledku odlivu peněz do daňových rájů Česká republika ročně o daňové inkaso ve výši 57 miliard korun. Podle údajů Finanční správy doměřily loni české úřady při kontrolách zaměřených na daňové ráje daň z příjmu ve výši 50 milionů korun, tedy méně než tisícinu zmíněného odhadu,“ upozorňuje Unie daňových obhájců s tím, že represivní přístup státu je neefektivní.

Za jediný způsob, jak za této situace zamezit odlivu peněz z Česka a jak tyto peníze řádně zdanit, považuje unie snížení daňové zátěže, daňovou amnestii a obecně i zjednodušení daňového systému v zemi.

„Snížení daňové zátěže, především daně z příjmu právnických osob, by znamenalo, že úsilí a náklady vynaložené na zakládání zahraničních firem a veškerou agendu kolem převodů finančních prostředků do zahraničí by pro mnoho firem přestaly být efektivní. S ohledem na to, že míra zdanění firem je dle našeho názoru v současnosti vyšší, nežli daňově optimální, by to v důsledku pravděpodobně znamenalo vyšší výběr daně,“ tvrdí unie.

Firem s vlastníkem v daňovém ráji letos ubylo

Daňová amnestie, tedy odpuštění daňového penále a zdanění minulých příjmů převedených z daňových rájů zpět do České republiky novou daňovou sazbou, by podle spolku přinesla další příjem do rozpočtu.

„Zjednodušení daňového systému by pak přestalo odrazovat od danění v České republice ty společnosti, které se oprávněně obávají, že v nejasném, nejednoznačném a spletitém českém daňovém prostředí to znamená riziko budoucích daňových sporů, pokut, penále, či dokonce blokace účtů s potenciálně ničivým dopadem na podnikání,“ uzavírá unie.

Čtěte také: Další oběť Panama Papers: odstoupil španělský ministr průmyslu

Podle statistiky poradenské společnosti Bisnode se letos v prvním čtvrtletí počet společností, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji, snížil o 73 na 13 346. Majitelé z destinací považovaných za daňový ráj tak kontrolují zhruba tři procenta českých firem. Do jejich základního kapitálu investovali přes 400 miliard korun. Čísla o letošním poklesu ale nemusí být vypovídající, podle analytiků je nutné sledovat delší časový horizont.

Téma daňových rájů se stalo aktuálním před několika týdny. V té době totiž vypukla aféra Panama Papers, která odhalila, že desítky významných osob z politiky i byznysu ukrývají zisky v daňových rájích. Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku ukázaly uniklé dokumenty firmy Mossack Fonseca také na 283 Čechů.

Více čtěte: Seznam daňových rájů se podle G20 rozšíří

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články