První trest smrti za zveřejnění obsahu na Facebooku

Ochrana uživatelů sociálních sítí

První trest smrti za zveřejnění obsahu na FacebookuNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Soud na východě Pákistánu v sobotu vynesl rozsudek smrti za rouhání proti islámu. O život má přijít třicetiletý Tajmúr Razá, který patří k menšinovým šíitským muslimům. S odvoláním na žalobce o tom informovala agentura AP. Razá měl údajně psát urážlivé zprávy o sunnitských muslimech na sociální síti Facebook. Poprvé tak padl trest smrti za zveřejnění obsahu na sociální síti. Americká společnost byla Pákistánem požádána, aby uživatele, kteří rouhačský obsah zveřejňují, identifikovala, a podle BBC do Pákistánu vyslala tým lidí. Facebook tvrdí, že nadále chce chránit soukromí uživatelů.

Verdikt padl ve městě Bahávalpur na jihu provincie Paňdžáb. Razá byl zatčen už loni, protože údajně poslal na Facebook hanlivé zprávy o sunnitských duchovních vůdcích a manželkách proroka Mohameda. 

Pákistánská vláda v březnu požádala firmy Facebook a Twitter, aby pomohly identifikovat Pákistánce ve vlasti i v zahraničí, kteří sdílejí na těchto sociálních sítích rouhačské komentáře. Společnost Facebook poté oznámila, že do Pákistánu vyslala tým svých lidí. Prý aby si vyslechli obavy vládních činitelů ohledně údajného rouhačského obsahu na sociální síti. Společnost zároveň dodala, že i nadále chce chránit soukromí a práva svých uživatelů. Blíže o výsledku jednání mezi pákistánskou vládou a Facebookem BBC neinformuje.

„Odsouzení někoho k smrti za údajné zveřejňování rouhavého materiálu online je porušením mezinárodních zákonů o lidských právech a vytváří nebezpečný precedent,“ upozornila dnes BBC.

Facebook se dostal do sporu s Pákistánem před sedmi lety, když na této sociální síti probíhala soutěž v zobrazování Mohammeda, což je pro muslimy nepřijatelné. Vláda v Islámábádu pak dočasně Facebook zablokovala.

Pákistánský zákon proti rouhání zakazuje urážku jakéhokoli náboženství, v praxi je však uplatňován pouze na urážku islámu, uvedla agentura DPA. Za hanobení koránu hrozí doživotní vězení, za urážku Mohameda trest smrti. K popravám sice nakonec zpravidla nedochází, ale obvinění se stávají obětí lynčů.

Například v dubnu ubil dav studentů spolužáka podezřelého z rouhačství, aniž se konal soud. Vražda se stala v univerzitním areálu ve městě Mardan na severozápadě země.

V Pákistánu, jako ve většině ostatních muslimských zemích, převažují vyznavači sunnitské větve islámu. Rivalita mezi sunnity a šíity začala v 7. století, kdy propukly neshody ohledně Mohamedova dědice.

Ve své současné podobě byl zákon přijat v roce 1986 během vojenské diktatury generála Zijáula Haka. Islamisté zásadně odmítají jeho zrušení. V lednu 2011 byl zavražděn guvernér provincie Paňdžáb Salmán Tasír, v březnu téhož roku pak ministr pro náboženské menšiny Šáhbáz Bhattí – jediný křesťan v tehdejší vládě. Oba muži kritizovali zneužívání zákona k vyřizování osobních účtů a snažili se o jeho zrušení.

V roce 2014 vynesl soud v Láhauru kvůli rouhání rozsudek smrti nad místním křesťanem Savánem Másíhem. Světový ohlas vzbudil případ z roku 2012, kdy v Pákistánu obvinili z rouhačství nezletilou mentálně postiženou křesťanku Rimšu Masíhovou. Později se ukázalo, že důkazy proti ní nastrčil muslimský duchovní ze sousedství.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: V Thajsku odsoudili na 35 let muže za urážku krále na Facebooku

Muž byl odsouzen za lajkování na Facebooku

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články