1 Budoucnost v doručování

Doručovatelská vize Amazonu: Gigantické drony nad velkými městy

, NOVÉ

Témata: ,

Pro doručování zásilek by v budoucnu nemuseli být potřeba lidé. Internetový gigant Amazon totiž už v brzké době hodlá začít testovat speciální systém, v němž by distribuci balíků obstarávaly bezpilotní drony. Velké letouny se zásobou zboží by plachtily v obrovské výšce přímo nad městy, odkud by menší vznášedla odlétala přímo ke koncovým zákazníkům. Informaci přinesl The Guardian. 

Amazon si žádost o patent na doručování zásilek za pomocí dronů podal na úřad pro průmyslové vlastnictví ve Spojených státech amerických už v roce 2014. Od té doby začal s testováním systému ve Velké Británii, v brzké době by však mohl svou vizi převést přímo do všeobecné praxe. 

V plánech Amazonu figuruje velké distribuční centrum (AFC), které by se společně se zásobou zboží vznášelo až 13 kilometrů nad některými velkými městy USA. Odtud by pak mohlo za pomocí počítačové systému jednotlivé balíky přímo nakládat do menších dronů (UAV), které by později odlétaly přímo ke konkrétním adresátům. 

„S tím jak bude UAV klesat, bude možné ho navádět přímo do konkrétní lokace, to vše za využití minimální energie, která bude použita spíše na bezpečnou stabilizaci. Takovýto menší raketoplán bude z AFC odebírat naskladněný inventář, zásoby i potřebné palivo. Podobně bude moci dopravovat k AFC i z něj naše pracovníky,“ píše Amazon v doprovodném textu ke svému patentu. 

S doručováním za pomocí dronů už experimentovaly i některé další společnosti, vždy ovšem narazily na skutečnost, že větší letouny nemohou operovat v hustě zalidněných oblastech. Právě tuto skutečnost se Amazon snaží vyřešit za pomocí menších UAV. S těmi by však mohla společnost doručovat pouze malé balíky, které nepřesáhnou váhu 2,5 kilogramu. Výhodou by však bylo doručení do třiceti minut od objednání. 

Nový systém kombinující velké stanice s menšími doručovacími drony by chtěl Amazon využívat nejen nad velkými aglomeracemi, ale také například u sportovních stadionů či na hudebních festivalech. 

Čtěte také: Český e-shop poprvé doručil zásilku dronem, nesl hračky

Našli jste pod stromečkem dron? Moc si s ním legálně nezalítáte

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.