1 KOMODITY

Indové mají rádi zlato. Jako šperk i místo spoření

NOVÉ

Výzkum instituce World Gold Council ukázal, že zlato je nejenom součástí indické ekonomiky, ale hlavně kultury. 77% respondentů poměrně širokého výzkumu střední třídy uvedlo, že každým rokem kupují zlato, pokud si to zrovna mohou dovolit. Víc než polovina Indů si zlato oblíbila v první řadě jako šperkový kov, ale zároveň i jako dobrou investici.

Indická obliba zlata příliš nezávisí na ceně. Většina respondentů by si zlato koupila bez ohledu na okamžitou cenu, ale mnozí z nich při současných kolísavých cenách vyčkávají a zatím si kupují například diamanty.

Respondenti uvedli, že nákup zlata je součástí rodinného rozpočtu a řada rodin utrácí zhruba 8% svého příjmu za zlato, tedy srovnatelnou částku s náklady na lékařskou péči či vzdělání. Tady je třeba uvést, že hodnota indické rupie kolísá a inflace je vysoká, takže zlato je i lékem na domácí finanční nejistotu. Pro Indy je důležité mít zlato doma pod kontrolou - jen polovina respondentů by byla ochotná si část svého zlata uložit jako bankovní depozit.

Mnoho Indů považuje zlato a drahé kameny nejenom za uložené peníze, ale jedná se také o to, že tyto vzácné noblesní materiály v sobě obsahují nějaký odlesk božství. Nejde jenom o to, že jsou drahé, ale také, že jsou ušlechtilé a dodávají životu nějakou novou, skoro bych řekl mystickou kvalitu.

Čtěte také: Jak si Čína a Indie dělí železnou rudu

Zlato opět překvapuje: bojuje se a ono spí

Ropu dokážeme získat i z písku. Ale lidé tomu věří až přespříliš


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.