Indové mají rádi zlato. Jako šperk i místo spoření

KOMODITY

Indové mají rádi zlato. Jako šperk i místo spořeníNOVÉ 1
Ekonomika
Václav Cílek
Sdílet:

Výzkum instituce World Gold Council ukázal, že zlato je nejenom součástí indické ekonomiky, ale hlavně kultury. 77% respondentů poměrně širokého výzkumu střední třídy uvedlo, že každým rokem kupují zlato, pokud si to zrovna mohou dovolit. Víc než polovina Indů si zlato oblíbila v první řadě jako šperkový kov, ale zároveň i jako dobrou investici.

Indická obliba zlata příliš nezávisí na ceně. Většina respondentů by si zlato koupila bez ohledu na okamžitou cenu, ale mnozí z nich při současných kolísavých cenách vyčkávají a zatím si kupují například diamanty.

Respondenti uvedli, že nákup zlata je součástí rodinného rozpočtu a řada rodin utrácí zhruba 8% svého příjmu za zlato, tedy srovnatelnou částku s náklady na lékařskou péči či vzdělání. Tady je třeba uvést, že hodnota indické rupie kolísá a inflace je vysoká, takže zlato je i lékem na domácí finanční nejistotu. Pro Indy je důležité mít zlato doma pod kontrolou - jen polovina respondentů by byla ochotná si část svého zlata uložit jako bankovní depozit.

Mnoho Indů považuje zlato a drahé kameny nejenom za uložené peníze, ale jedná se také o to, že tyto vzácné noblesní materiály v sobě obsahují nějaký odlesk božství. Nejde jenom o to, že jsou drahé, ale také, že jsou ušlechtilé a dodávají životu nějakou novou, skoro bych řekl mystickou kvalitu.

Čtěte také: Jak si Čína a Indie dělí železnou rudu

Zlato opět překvapuje: bojuje se a ono spí

Ropu dokážeme získat i z písku. Ale lidé tomu věří až přespříliš

Sdílet:

Hlavní zprávy