Šestnáctiletou Britku provdali do Pákistánu. Utekla, ale úřadům musí platit
NUCENÉ SŇATKY MLADISTVÝCH
Když se šestnáctiletá britská občanka dostala do Pákistánu, stala se obětí nuceného manželství. O rok později se jí podařilo za pomoci britských úřadů od svého manžela a ze země uprchnout, nebylo to však zadarmo. A to doslova. U ministerstva zahraničí si musela na svou repatriaci vypůjčit peníze, které už tři roky splácí. Dokud je nesplatí, nemá k dispozici ani svůj pas.
O případu informoval deník The Guardian odkazem na dopis od charity pro muslimské ženy, která se snaží ženě pomoci. Ta se v roce 2014 ve svých 17 letech obrátila na britskou ambasádu v pákistánském Islámábádu. Aby se ze země dostala, musela podepsat smlouvu o půjčce a později jí úřady za pomoc naúčtovaly 814 liber (přes 25 000 Kč).
Případ se odehrál v době, kdy ministerstvo vnitra vedla současná premiérka Theresa Mayová. Ta během svého působení na ministerstvu prosadila zákon, který nucené manželství kriminalizuje. Systém, podle něhož oběť musí svou repatriaci sama uhradit, však nadále zůstává v platnosti.
Sedmnáctiletá dívka musela u ministerstva zahraničí podepsat smlouvu o půjčce, neboť nebyla schopna sama uhradit svou repatriaci nebo požádat o pomoc svou rodinu. Úřadům musela nechat svůj pas, dokud půjčku nesplatí, a od té doby má kvůli chybějícím dokumentům problém sehnat práci i pokračovat ve studiu, píše Guardian.
„Vaše politika odrazuje oběti od toho, aby si zažádaly o pomoc, a je nepřijatelné, aby oběť neměla jinou možnost, než zůstat ve vynuceném manželství kvůli tomu, že si nemůže dovolit zaplatit za únik,“ napsala ředitelka charity pro muslimské ženy Shaista Gohirová naministerstvo. Právě to má totiž případy obětí vynuceného manželství ve své gesci.
Náměstek ministra zahraničí Tobias Ellwood na to zareagoval s tím, že jeho rezort si je vědom rizik, jimž musejí oběti nuceného manželství čelit, a problémy, s nimiž s mohou potýkat po návratu do Velké Británie. Poukázal však na to, že existují organizace, jež pomáhají obětem po jejich repatriaci. „Nemáme nicméně zdroje k poskytnutí finanční pomoci britským občanům v zahraničí, a tudíž ani hradit repatriace,“ doplnil Ellwood.
Britská poslankyně Naz Shah, která byla v minulosti rovněž obětí nuceného manželského svazku, označila takový systém „za morálně a eticky špatný“. Oběti si kvůli němu podle političky musí trestem projít rovnou dvakrát.
V roce 2015 podle Guardianu poskytlo ministerstvo zahraničí radu nebo podporu v 1220 případech, které by mohly v nucené sňatky vyústit. K nedobrovolnému uzavření manželství mělo v předchozích letech dojít v desítkách případů. Podle zákona z roku 2014 hrozí za vynucování sňatku u jiné osoby až sedm let vězení.