‚Hloupý islamista‘ navedl Američany. Zničili štáb bombami
Generál: zabili jsme už 13 000 radikálů
Spojeným státům se podařilo zničit jedno z velitelských stanovišť radikálů z Islámského státu (IS). Pomohl jim k tomu jeden ne příliš soudný islamista, jenž na sociální síť nahrál fotku, na které stojí před velitelstvím IS. Američanům se na základě komentářů u fotky podařilo budovu lokalizovat a na místo vyslali letadla. S odvoláním na projev generála Herberta Carlisleho o tom informoval server Air Force Times. Od loňského léta se podle jeho slov Američanům podařilo při náletech zabít více než 10 000 radikálů.
„Letci brouzdali na sociálních sítích a najednou zahlédli nějakého blbce, jak stojí před velitelstvím,“ popsal Carlisle ve svém pondělním projevu, jak začaly přípravy na nezvyklý nálet. Dodal, že dotyčný radikál na internetu ‚kecal‘ něco o „velitelských a kontrolních schopnostech Islámského státu“.
V tu chvíli měli letci jasno. Na základě dalších komentářů se jim podařilo určit přesnou polohu podezřelé budovy a o několik hodin později už startovala letadla se smrtícím nákladem. „Přibližně o 22 hodin později tři ‚chytré‘ bomby budovu zničily,“ popsal Carlisle, jaký osud stihl velitelské stanoviště islamistů. Pojem chytrá bomba označuje nálož, kterou lze po odhození z letadla navádět.
Generál Carlisle ve své řeči dále nastínil celkový rozsah škod, jež západní koalice vedená Spojenými státy dosud uštědřila radikálům z Islámského státu. Podle něj koaliční letouny ve 4200 útocích shodily 14 000 bomb, přičemž usmrtily přibližně 13 000 islamistů.
Mimo to spojenci islamistům uštědřili i značné materiální škody – zničili více než 1000 vozidel a padesát manufaktur na výrobu improvizovaných výbušných zařízení. Co je však ze všeho nejdůležitější, koalici se podle Carlisleho podařilo připravit islamisty o značnou část příjmů: „Pro ně nejlepší způsob, jak vydělat peníze, byla těžba a rafinace ropy. Nám se podařilo vyřadit více než 90 % těchto kapacit.“
Promluva generála Carlisleho se konala jen dva dny před schůzí amerického výboru domácí bezpečnosti, na kterém se řešily aktivity islamistů na internetu a zejména pak na sociálních sítích. Radikální organizace podle vyjádření expertů dosud publikovala 1700 fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, jež mají sloužit k propagaci jejich aktivit. Mimo to získala na 200 000 čtenářů na Twitteru a dalších sociálních sítích.