Americké námořnictvo představilo první aktivní laserové dělo na světě
zbraň současnosti
- red,
Laserové zbraně již nejsou jen předmětem sci-fi, dokonce nejde ani o žádný experiment. První aktivní laserové dělo je nainstalováno na americké obojživelné transportní lodi operující v Perském zálivu. Efektivní zbraň je připravena zasáhnout cíl na kapitánův rozkaz. K testování nové zbraně byla přizvána i CNN.
„Jde o velice precizní a přesnou zbraň. Je značně odlišná od jiných zbraňových systémů, které máme dispozici, a které jsou použitelné buď proti vzdušným cílům, nebo proti povrchovým cílům či terénním cílům. Jde o všestrannou zbraň, kterou lze efektivně použít proti různým cílům,“ řekl poručík Cale Hughes, důstojník systému laserových zbraní.
Poručík pokračuje, že co se týče rychlosti zásahu, tak žádná jiná zbraň se ani náznakem nemůže se zbraňovým systémem LaWS srovnávat. Jde o 50 000krát vyšší rychlost střely než u právě vyvíjených konvenčních zbraní. „Terč zasáhne masivní množství fotonů. Nemusí nás zajímat ani vítr, ani vzdálenost. Cíl jsme schopni zasáhnout rychlostí světla,“ uvedl poručík.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Na videu CNN lze vidět například testování použití laserového děla proti vojenským dronům. Tedy vůči zbrani, která je stále ve větší míře využívána například Íránem, Severní Koreou, Čínou či Ruskem.
Zbraň má velkou výhodu v tom, že zničí přesně to, co je potřeba zneškodnit, a nevytvoří žádné vedlejší škody. „Můžu se zaměřit na konkrétní místo na terči a zničit jej podle potřeby, což snižuje riziko vedlejších škod. Nemusíme se už tolik bát toho, že zničíme nebo ublížíme něčemu či někomu, komu ublížit nechceme,“ řekl CNN Hughes.
Laserový zbraňový systém LaWS stojí přibližně 40 miliónů dolarů. K provozu potřebuje elektřinu, kterou si přivádí z vlastního malého generátoru, a tříčlennou obsluhu. Nepotřebuje žádné rakety za milióny dolarů ani žádnou jinou munici.