‚Musíš to z ní vytáhnout,‘ naléhal Rittig. Nečasová prý zprávu BIS nevyzradila
soud kvůli utajovaným informacím
Obžalovaná Jana Nečasová (dříve Nagyová) dnes u soudu odmítla obvinění, že vyzradila utajovanou informaci od ředitele civilní kontrarozvědky. Právníkovi lobbisty Iva Rittiga prý na schůzce v březnu 2012 nesdělila obsah zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS), ale tlumočila mu nespokojenost premiéra Petra Nečase (ODS) s tehdejším děním v resortu zemědělství. Odposlechy ale zachytily Rittiga, jak před onou schůzkou právníka Michala nabádá, aby „to z ní vytáhl“.
„Musíš to z ní vytáhnout. Musíš říct, musíme to vědět, co se děje,“ naléhal lobbista Ivo Rittig na svého právníka Davida Michala před jeho chystanou schůzkou s tehdejší vrchní šéfkou kabinetu premiéra Petra Nečase. Podle obžaloby posléze na oné schůzce Nečasová tajnou zprávu BIS Michalovi předala.
To ale Nečasová dnes u soudu odmítla. Utajovanou informaci podle jejích slov neznala, nemohla znát a ani by ji prý nevynášela už z toho důvodu, že by tím ohrozila Nečase, s nímž v té době měla osmiletý partnerský vztah.
„Nevěděla jsem, že premiéru Petru Nečasovi byla doručena utajovaná informace ředitele civilní kontrarozvědky, a protože jsem to nevěděla, nemohla jsem to nikomu říct. A i kdybych to věděla, nemohla bych znát její obsah, takže bych ho nemohla nikomu sdělit,“ prohlásila Nečasová u pražského městského soudu. „Kdyby se ukázalo, že takové informace mám nebo sbírám, stálo by mě to zaměstnání, takže mě to ani nenapadlo,“ doplnila.
Nečas byl podle ní v té době „hluboce nespokojen“ s děním v resortu zemědělství. „Byly toho plné noviny a premiéra to rozzlobilo,“ řekla Nečasová. Premiér podle ní své výhrady sdělil ministrovi Petru Bendlovi (ODS), ale nebyl si jist, zda Bendl tuto nespokojenost přenesl dál. Proto pověřil Nagyovou coby šéfku svého kabinetu, aby se setkala s někým z Bendlova okolí a tlumočila mu Nečasovy pocity. Právě proto se sešla se spoluobviněným právníkem Davidem Michalem. „Byl to pro mě nepříjemný rozhovor,“ řekla.
„Měla jsem v té době již osmým rokem partnerský vztah s Petrem Nečasem. Nikdy bych svého partnera neohrozila tím, že bych na něm vyzvídala utajované informace. Byla jsem vůči němu absolutně loajální a oddaná,“ zdůraznila. Dodala, že premiér a Rittig stáli názorově proti sobě, takže nedává smysl, že by se přiklonila na stranu Rittiga a donášela mu.
Podle olomouckého vrchního státního zastupitelství se Rittig a poradce ministra zemědělství Tomáš Jindra dověděli od Nagyové a ministra Bendla o existenci utajeného materiálu. Údajně dovodili, že se týká právě jich. Rittig proto dohodl schůzku Michala s Nagyovou, která mu vyzradila obsah zprávy. Lobbista pak díky tomu mohl „učinit opatření k zakrytí svého vlivu na státní orgány“.
Klíčovým materiálem, na kterém obžaloba staví své obvinění jsou odposlechy v délce hodin. Před soudem již zazněla jejich první část. Ivo Rittig na ní promlouvá ke svým právníkům Davidu Michalovi a Tomáši Jindrovi, přičemž řeší právě tajnou zprávu BIS. Evidentně měl z této zprávy velké obavy. „Jsme úplně na plechu tady s tím, jestli jsou tam nějaký nahrávky nebo něco,“ cituje Rittiga server Aktuálně.cz. „Ty vole, já jsem úplně z toho v pr...“ řekl. „Já se bojím, aby to nebylo něco fatálního.“
Rittig se s Michalem a Jindrou proti odposlechům ohradili. Podle jejich mínění nejsou legální. To však zavrhl soudce Petr Novák, pouze neumožnil promítání přepisu nahrávek hovorů během soudního líčení.
Co tvrdí státní zastupitelství
Olomoucké vrchní státní zastupitelství tvrdí, že Nagyová prozradila Rittigovi zpravodajskou informaci, díky které lobbista mohl „učinit opatření k zakrytí svého vlivu na státní orgány“. Současná manželka expremiéra Nečase za to může jít v případě prokázání viny až na osm let za mříže, zbylým třem obžalovaným může soud uložit maximálně tříletý trest.
Předmětnou informaci od ředitele civilní kontrarozvědky dostal Nečas 21. března 2012. Zpráva měla stupeň utajení „důvěrné“ a obsahovala dvě utajované přílohy – analytické zprávy BIS. Nagyová, která s premiérem měla už v té době blízký vztah, se o dokumentu dověděla „dosud nezjištěným způsobem“. Se záměrem, aby se informace dostala k Rittigovi a Jindrovi, údajně její obsah sdělila na schůzce konané o šest dní později lobbistovu právníkovi Michalovi. Ten podle obžaloby vše obratem prozradil nejprve telefonicky Rittigovi a poté osobně Rittigovi i Jindrovi v pražském hotelu Ventana v Celetné ulici.
Na schůzku s Nagyovou v Hrzánském paláci prý Michala poslali právě Rittig s Jindrou, protože se předtím od Nagyové a ministra zemědělství Petr Bendla (ODS) obecně dověděli o existenci utajeného materiálu. Údajně dovodili, že materiál se týká právě jich.
Státní zástupci původně podali obžalobu už loni v březnu, a to v režimu utajení. Soud ji ale vrátil s tím, že k takovému postupu není důvod a že odtajnění obžaloby je nezbytné pro spravedlivé trestní řízení. Žalobci poté text upravili podle přání soudu, přičemž vznesená obvinění i právní kvalifikace zůstaly beze změn. Soud obžalobu znovu obdržel letos v únoru.
Nagyovou čeká jiné hlavní líčení už v polovině června, kdy se Obvodní soud pro Prahu 1 vrátí ke kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování Nečasovy bývalé manželky Radky. Soudkyně původně Nagyovou stejně jako exšéfy rozvědky Ondreje Páleníka a Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka zprostila viny. Pražský městský soud však toto rozhodnutí zrušil a vrátil věc k doplnění dokazování. Nagyová čelí stíhání také kvůli krácení daní a rovněž v případu tzv. trafik pro trojici poslanců ODS, kde je obviněn i její manžel.