Starostové píší Zemanovi: Jste v Ázerbájdžánu, nezapomeňte
Dojde na lidská práva?
Posílení ekonomické spolupráce bude hlavním tématem návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Ázerbájdžánu. Zeman do země odletěl v pondělí večer, v úterý pak povečeří s autoritářským prezidentem Ilhamem Alijevem, který je opakovaně kritizován za porušování lidských práv a stíhání názorové opozice. Aby Zeman se svým protějškem promluvil právě o lidských právech, ho dopisem vyzvali Starostové. A připomněli mu, jak to v Ázerbájdžánu vlastně chodí.
Miloš Zeman se v Ázerbájdžánu kromě setkání s prezidentem Alijevem zúčastní i podnikatelského semináře. Země patří mezi největší exportéry ropy do Česka a právě posílení ekonomické spolupráce budou stěžejním tématem Zemanovy cesty. Podle kritiků by ale hlava státu měla otevřít i jiná, než jen ekonomická témata.
„V Ázerbájdžánu jsou lidská práva v obrovské míře porušována, lidé jsou neoprávněně ve vězení, dokonce již došlo i k nevyjasněným úmrtím. Čelní představitelé EU, OSN, OBSE a Rady Evropy vyzvali v uplynulém roce velmi hlasitě prezidenta Alijeva, aby jeho země dodržovala základní lidská práva. Totéž by měl učinit i český prezident jakožto vrcholný představitel členské země EU,“ vzkazuje Zemanovi europoslanec zvolený za TOP 09 a místopředseda hnutí Starostové a nezávislí Stanislav Polčák.
Čeští prezidenti mají Ázerbájdžán v oblibě. Zemanův předchůdce Václav Klaus do země zavítal před několika lety a naposledy letos v dubnu. Sám Miloš Zeman s prezidentem Alijevem mluvil před více než rokem na pražském summitu projektu Východní partnerství Evropské unie a setkali se i na olympiádě v ruském Soči. Na dodržování lidských práv v zemi však řeč nepřišla.
Ovčáček: Lidská práva? Bez komentáře
Starostové teď Zemanovi připomínají jen několik případů hrubého zacházení s opozicí v Ázerbájdžánu.
„Lze uvést případ novinářky Chadídži Ismailové, která byla odsouzena k sedmi a půl rokům vězení na základě údajné zpronevěry a daňových úniků poté, co uveřejnila několik článků o korupci dotýkající se prezidentovy rodiny. Obhájci lidských práv Lejla a Arif Junusovi byli odsouzeni k osmi a půl letům a sedmi letům vězení v procesu, jenž značně zaostával za mezinárodními standardy. Mnoho zastánců lidských práv bylo odsouzeno do vězení, kde se už několika z nich velmi zhoršil zdravotní stav,“ vypočítávají Starostové.
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček deníku ECHO24.cz potvrdil, že se v Ázerbájdžánu bude mluvit především o prohloubení ekonomické spolupráce. „Určitě ano. Jedním z hlavních bodů jednání bude snaha navázat strategické partnerství mezi Ázerbájdžánem a Českou republikou,“ uvedl.
Čtěte také: Diktátor přitvrdil. Ani jeho český přítel ho nechápe
To, zda Zeman vyslyší přání Polčáka a zmíní i problematiku porušování lidských práv v zemi, ovšem mluvčí nechtěl nijak komentovat. „Pan prezident nikdy nekomentuje jednání mezi čtyřma očima. Publicita je v takových případech spíše kontraproduktivní,“ odpovídal opakovaně.