Diktátor přitvrdil. Ani jeho český přítel ho nechápe
KRITIKA POŘADATELE EVROPSKÝCH HER
Šest týdnů před sportovní událostí, novými Evropskými hrami, v Ázerbájdžánu přituhuje. Režim prezidenta Ilhama Alijeva si vyřizuje účty s disidenty a snaží se upevnit stávající pozice. Minulý týden byl odsouzen na sedm a půl roku vězení bojovník za lidská práva Intigam Alijev, držitel ceny Homo Homini. Podle šéfa sněmovny Jana Hamáčka to nepřispívá k dobrému obrazu Ázerbájdžánu. O situaci chce před začátkem her mluvit s ázerbájdžánským velvyslancem.
Evropské hry, které v polovině června zažijí v Ázerbájdžánu premiéru, přitáhnou k autoritativnímu režimu pozornost celé Evropy. Je proto s podivem, že země právě teď tvrdě vystupuje proti svým disidentům. Když Rusko v roce 2014 pořádalo olympijské hry v Soči, jeho postup k disentu byl výrazně mírnější a někteří kritici Vladimira Putina se dostali na svobodu.
Odsouzení Intigama Alijeva, který dostal před třemi lety od společnosti Člověk v tísni cenu Homo Homini, vyvolalo v Česku velký ohlas. Toho je si vědom i šéf sněmovny Hamáček, který se osobně zná s nejvyššími představiteli země.
Hamáček: „Zcela jistě budu hovořit s velvyslancem, o tomto tématu se budeme bavit zcela jistě.“
„Kroky, které udělala ázerbájdžánská strana v poslední době, samozřejmě nepřispívají k dobrému obrazu této země. Přiznám se, že nevím, co vede ázerbájdžánskou vládu k tomuto postoji,“ řekl deníku ECHO24.cz Hamáček. Ten zároveň uvedl, že o problematice lidských práv mluvil i přímo s prezidentem Alijevem. Kvůli tvrdému postupu proti disidentům se teď na Ázerbájdžán chce obrátit znovu.
„Pokud budu mít tu možnost, tak se na ázerbájdžánskou stranu znovu obrátím a upozorním ji na to, že je tato věc v České republice velmi citlivě vnímána. Zejména ve vztahu k osobě Intigama Alijeva, který je držitelem ceny Homo Homini,“ dodává Hamáček s tím, že by měl se zástupci země promluvit ještě před zahájením her: „Zcela jistě budu hovořit s velvyslancem, o tomto tématu se budeme určitě bavit.“
Zeman jede do Ázerbájdžánu na podzim
Deník ECHO24.cz zjišťoval, nakolik situaci v hostitelské zemi Evropských her sleduje prezident Miloš Zeman. Už loni v prosinci Zeman jednal v Praze se šéfem ázerbájdžánského parlamentu Agtayem Asadovem, s prezidentem Ilhamem Alijevem se setkal před rokem na pražském summitu projektu Východní partnerství Evropské unie a mluvil s ním i na olympiádě v ruském Soči.
„K tématu mohu poznamenat, že pan prezident plánuje navštívit Ázerbajdžán letos na podzim,“ vzkázal stručně mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. V předchozích setkáních se přitom Zeman soustředil především na možnosti ekonomické spolupráce obou zemí, tematiku lidských práv neakcentoval.
Už v úterý zavítal do Ázerbájdžánu také bývalý prezident Václav Klaus. Ten v hlavním městě Baku na konferenci Global Forum vystoupil s projevem o budoucnosti vztahů Ruska a Západu.
Čtěte také: V Česku dostal cenu. V Ázerbájdžánu ho uvěznili
Do Baku zamíří 130 sportovců z Česka
Evropské hry proběhnou mezi 12. a 28. červnem. Na podnik určený pro sportovní výpravy z Evropy přicestuje šest tisíc sportovců, kteří změří síly ve 20 sportech. Pro 11 sportů bude přitom klání zároveň kvalifikací na příští letní olympiádu v Rio de Janeiru.
Početná výprava zamíří do Ázerbájdžánu i z České republiky, nominaci má 130 sportovců. „Reprezentovat bude řada skvělých jmen, takže také očekávání budou velká,“ uvedl sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor. „Ázerbájdžán připravuje akci na úrovni a také my se snažíme o to, aby se naši sportovci cítili v Baku jako doma, dostali kompletní servis a neměli žádné zbytečné starosti. Výprava je v podstatě stejně velká jako v roce 2012 v Londýně,“ dodal.