Syrská dívka z Chicaga bojuje Facebookem proti Asadovi
RECENZE
Ukrajinská krize zastínila jiný krvavý konflikt. Válku v Sýrii. Režim Bašára Asada umí přitom zamířit stejně dobře jako ostřelovači na kyjevském Majdanu. Prvním cílem jsou tu zpravidla ti, kdo se útlaku postavili s kamerou nebo fotoaparátem v ruce.
Během Arabského jara před třemi lety skončily autoritářské režimy v Tunisku a Egyptě. Prezidenti Ben Ali a Husní Mubarak byli u moci desítky let, po gradující vlně protestů o ni ale přišli během několika týdnů. K jejich svržení výrazně napomohly internetové sociální sítě jako Facebook, Twitter a YouTube.
V Sýrii se rebelům proti Asadovi zatím nedaří scénáře ze severu Afriky zopakovat. Americko-syrský dokument #chicagoGirl s podtitulem Sociální sítě jdou po diktátorovi však ukazuje, že internet hraje klíčovou roli i tady.
Koordinace protestů v Sýrii místo jedniček
Překvapivou hrdinkou snímku je devatenáctiletá dívka závislá na připojení k síti. „O hodině jsem on-line. O přestávce jsem on-line,“ přiznává Ala’a Basatneh. Studentka z amerického Chicaga dodává, jak ji její aktivity odvádějí od učení a že už nemá tolik jedniček.
Podobných studentů s pohledem upřeným do mobilu nebo laptopu by se dalo najít mnoho i v Česku. Až na drobný detail. Dívka se syrskými kořeny a šátkem na hlavě používá Facebook a další sociální sítě pro koordinaci demonstrantů v boji proti Asadovi.
Ala’a se snaží změnit jednu ze slabin protestů proti režimu. Jejich roztříštěnost. Navzdory vzdálenosti 10 tisíc kilometrů je ve spojení s lidmi v Sýrii. A usiluje o to, aby místo celé řady demonstrací s nízkou účastí soustředili svoje síly na masovější protesty. Podobné koordinace v rámci země se přitom režim snaží bránit. Kdo to zkusí, ocitne se v hledáčku státu. Čekají ho represe, výjimkou není ani mučení ve snaze infiltrovat a rozbít takovou síť kontaktů.
Demonstraci hlavně natočit. A odvysílat na CNN
Jakmile je demonstrace svolaná, přichází druhý klíčový moment. Horlivá snaha průběh akce natočit nebo vyfotit a záběry dostat ven ze země. Ideálně do vysílání zahraničních zpravodajských televizí. „Je důležité netočit tváře demonstrantů, protože režim by po nich mohl začít jít,“ vzkazuje divákům už přímo ze Sýrie mladý filmař protestů Bassel. Nejen on se závěrečných titulků nedožije.
Dokument #chicagoGirl ukazuje, jak se nespokojení Syřané snaží zachytit co nejdramatičtější záběry ze své země. Příkladem jsou ulice města Homs z roku 2012, kdy tehdejší centrum odporu proti Asadovi dostalo tvrdý úder. Divoká kamera za běhu ukazuje ulice plné suti, domy s dírami ve zdech i ve stropě. A smrtící exploze takřka na každém kroku.
Volání demonstrantů napovídá, kam sami vzhlíží. „Vyfoťte to pro média! Vyfoťte to otevřeně!“ skandují na jednom z větších protestů v Damašku. „Syrská média jsou zkorumpovaná! Natočte něco pro CNN!“ pokračuje dav místních.
Právě amatérskými záběry, které odvysílaly zvučné zahraniční televize, je snímek „prošpikovaný“. Také Ala’a bere za největší zadostiučinění, když se některé z videí, které pomohla umístit na web, objeví nakonec v televizi. Aspoň do chvíle, než sama přijde o někoho blízkého.
Dokument, který režíroval Joe Piscatella, spojuje drsný pohled do nitra autoritářského režimu s virtuálním světem sociálních sítí. Celek pomáhají držet pohromadě komentáře odborníků a novinářů, mezi nimiž se objeví i jeden ze spoluzakladatelů internetu Vinton Cerf. A především hlavní hrdinka Ala’a Basatneh, která nakonec zjistí, že jenom sedět za laptopem v Chicagu nestačí.
Film #chicagoGirl uvádí festival JEDEN SVĚT.
#chicagoGirl -- The Social Network Takes on a Dictator
Joe Piscatella / USA, Syria / 2013 / 74 min.