Z ruských knihkupectví zmizel komiks Maus, prý kvůli svastice

Z ruských knihkupectví zmizel komiks Maus, prý kvůli svastice 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ruští vydavatelé slavného komiksu Maus, zobrazujícího v podobenství myší a koček příběh holokaustu, zveřejnili otevřený dopis na obranu díla, které moskevští knihkupci raději stáhli z distribuce. Prý aby se v předvečer oslav sovětského válečného vítězství nedostali do potíží kvůli nacistické svastice na obálce.

Média se domýšlejí, že knihkupce asi vyděsil případ jednoho z obchodních domů, který nedávno čelil trestnímu stíhání kvůli figurkám vojáčků v nacistických stejnokrojích. „Nevím, proč kniha není v prodeji, ale nemáme ji, a to v žádném obchodě. Proč není? Nikdo nic neřekl, víme jen, že ji z prodeje vyřadili,“ dozvěděl se podnikatelský list RBK v síti knihkupectví MDK. V dalším řetězci sice Maus donedávna vedl žebříček prodejů, ale momentálně také není v nabídce.

V Rusku je zobrazování nacistické symboliky zakázáno, ale podle vydavatelů komiksu jde o nedorozumění. „Svastika na obálce s Hitlerem v kocouří podobě je karikatura… a neporušuje žádný ruský zákon,“ tvrdí vydavatelé a apelují na zdravý rozum. „Maus je jedna z nejsilnější protifašistických výpovědí,“ říká šéfredaktorka vydavatelství Corpus Varvara Gornostajevová. Komiks se dostal v některých zemích i do seznamu povinné školní četby. Šanci přečíst si jej by podle šéfredaktorky měly dostat i ruské děti. Ty však nyní v ruských knihkupectvích spíše narazí na hory nově vydaných spisů komunistického diktátora Josifa Stalina, kterému historici přičítají smrt milionů lidí.

Kniha prý zase bude

Na zmizení komiksu Maus z obchodů upozornila v sociálních sítích jedna Moskvanka, která si knížku přála koupit. Od prodavače se dozvěděla, že má smůlu – komiksy sice nejsou vyprodané, ale zmizely z nabídky kvůli svastice na obálce. Má si však přijít po 9. květnu, to už na pultech zase budou. Dotyčné dámě se ale podařilo prodavače přemluvit, aby jednu knížku pod pláštěm přinesl ze skladu a prodal.

Maus se v češtině poprvé představil v roce 1997. Obálka ruského vydání, které zmizelo z obchodů, se – až na azbuku – shoduje s obálkou českého souborného vydání z roku 2012. Citlivé zobrazení holokaustu od Arta Spiegelmana, ve kterém vystupují místo lidí zvířata, oslovilo miliony čtenářů po celém světě.

Myši, podle nichž má knížka název, jsou v příběhu Židé, kočky představují Němce a prasata Poláky. Spiegelmanova rodina pocházela z Polska, jeho rodiče přežili koncentrační tábory Osvětim a Dachau. Maus zachycuje příběh spisovatelova otce.

Zárodky komiksu vznikly už v 70. letech, časopisecky příběh vycházel v 90. letech. Jako komiksový román vyšel v roce 1986, druhý díl následoval v roce 1991. Maus je považován za jedno z vrcholných děl moderní světové literatury, které se snaží přispět k tomu, aby lidé nezapomněli na to, co znamenal nacismus.

Spiegelman získal mnoho ocenění včetně americké Pulitzerovy ceny, kterou obdržel v roce 1992 právě za Maus jako první kreslíř komiksů. Sám připouštěl, že ztvárnění holokaustu v komiksu naráželo zpočátku na nepochopení a kontroverze. 

Čtěte také: Ruského disidenta Bukovského v Anglii soudí za dětské porno 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz