1 Utajená nahrávka

NASA odtajnila mimozemskou nahrávku zvuku, který vyděsil astronauty

, NOVÉ

Témata: , , ,

Vesmírná agentura NASA vydala nahrávku podivného zvuku, který tři astronauté slyšeli při své misi Apollo 10. V té chvíli se akorát nacházeli na odvrácené straně Měsíce, kde není možné spojení se Zemí.

Nahrávka poprvé vyšla na veřejnost jako součást seriálu NASA‘s unexplained files na kanále Discovery. V ní tři astronauté vysvětlují podivný zvuk, který slyšeli z vesmíru. V nahrávce je slyšet jak se mezi sebou baví a nejsou si jistí původem zvuku. Nejdříve si mysleli, že mají halucinace a z obavy o zesměšnění celou věc nezveřejnili. Jedním z dalších důvodů proč byla skoro 50 let nahrávka utajená bylo také to, že nechtěli přijít o svou budoucí návštěvu vesmíru, kdyby se potvrdilo, že si podivný zvuk vymysleli.

Thomas Stafford, John Young a Eugene Cernan letěli na poslední generálku před přistáním Apolla 11 na Měsíci v květnu 1969. Za úkol měli přiblížení modulu k Měsíci a zkoušení radiokomunikace mezi modulem a lodí. Právě před odpojení modulu na oběžné dráze slyšeli astronauté „pisklavý zvuk“. „Slyšíte to? Ten pisklavý zvuk?“, ptá se Cernan. „Mohli bychom jim o tom říct“, navrhoval Young. „Já nevím. Budeme o tom ještě přemýšlet“, nakonec ukončil celou konverzaci Stafford.

Inženýr z vesmírné agentury později uvedl, že zvuky jsou pravděpodobně rušení signálu rádií, které byly těsně vedle sebe v lunárním a velitelském modulu. Astronaut Al Worden, který byl na misi Apollo 15, však tento argument zpochybňuje. „Logika mi říká, že pokud tam něco bylo nahráno, tak se tam muselo něco odehrát“. Existenci zvuku potvrdil i Michael Collins, pilot velitelského modulu na misi Apollo 11. Při letu na odvrácené straně Měsíce prý také slyšel, podle jeho slov, děsivý zvuk. „Kdybych nebyl předem varován, tak by mě to pořádně vyděsilo“, uvedl Collins ve své knize. Později se ale také přiklonil k teorii rušení rádiových vln VHF mezi oběma moduly.

Přepis rozhovoru mezi kosmonauty vyšel už v roce 2008, zveřejněn byl ale teprve až nyní.

Čtěte také:

Američané chtějí do vesmíru. NASA má 18 300 zájemců o let

VIDEO: Polární záře z vesmíru. Úchvatné záběry z ISS

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.