Koalice se zavázala a selhala. Kdo si může dovolit byt?
VOLBY DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY
Současná koalice se k tomu před téměř čtyřmi roky zavázala a selhala. Nyní to strany slibují zase. Řeč je o sociálním bydlení, se kterým ve svých předvolebních programech počítají prakticky všechny relevantní strany. Bytová situace v Česku je totiž špatná a čím dál více lidí s nižšími a středními příjmy si vlastní bydlení nemůže dovolit. Strany se ale dlouhodobě nemůžou shodnout na tom, kdo by měl mít na sociální bydlení nárok, zda jen ti sociálně nejslabší nebo také matky samoživitelky, důchodci či postižení.
„Poté, co nebyl v končícím volebním období schválen tolik dlouho slibovaný zákon o sociálním bydlení, se nacházíme v situaci, kdy dochází k dalšímu zhoršování bytové situace velkého počtu českých domácností, a proměny sociální a bytové politiky jsou tak více než potřebné. Statistiky totiž ukazují, že na vlastnické bydlení dosáhne stále méně lidí, dle zprávy Ministerstva práce a sociálních věcí z roku 2015 se bude jejich počet blížit zhruba k 200 tisícům,“ uvedl pro server Echo24 analytik Platformy pro sociální bydlení Jan Snopek.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Kvůli nepřívětivé stavební legislativě je zvláště ve větších městech nedostatek bytů a ceny za jejich pronájem i prodej lezou strmě nahoru. Toho jsou si vědomé i strany, proto všechny v nějaké podobě podporují dostupné bydlení. Sociální demokraté či Starostové například akcentují podporu obecní a družstevní výstavby, ODS hovoří o několikastupňovém modelu sociálního bydlení a lidovci navrhují zavést hypotéky zvýhodněné podle počtu vyživovaných dětí.
Podle Snopka ale pouze tři strany chtějí přijmout přímo zákon o sociálním bydlení. „I když více méně všechny strany slibují, že budou podporovat bydlení různých skupin obyvatel nejčastěji seniorů a mladých rodin, pro přijetí zákona o sociálním bydlení se explicitně vyslovují pouze sociální demokraté, Zelení a komunisté,“ uvedl.
Velký vládní dluh
Pro sociální demokraty je to vlastně druhá šance splnit to, k čemu se už jednou zavázali spolu se svými koaličními partnery hnutím ANO a KDU-ČSL. Ačkoliv zákon byl pro ně prioritní a snažili se ho protlačit i po vládní krizi, když už moc času na přijímání zákonů není, sněmovnou neprošel. Očividně za tím byla i velká neochota koaličních stran zákon dotáhnout do konce.
A ta se podle Snopka ukazuje i v předvolebních programech. „Vzhledem k tomu, že schválení zákona o sociálním bydlení bylo nesplněnou prioritou končící vlády, je trochu překvapivé, že si přijetí tohoto zákona za cíl nevytkly dvě z dosavadních koaličních stran,“ řekl.
Lidovci se zmiňují o „programu dostupného bydlení“ a chtějí podporovat výstavbu obecních bytů. Města a obce by podle nich měla s podporou budovat byty s regulovaným nájmem pro mladé rodiny a seniory. A také navrhují zvýhodněné hypotéky podle počtu dětí. Hnutí ANO v programu píše pouze to, že chce věnovat pozornost nájemnímu bydlení, sociálnímu bydlení a bydlení pro seniory. Přijetí zákona o sociálním bydlení nezmiňují.
Podle ČSSD by sociální bydlení mělo být co nejdostupnější, a to hlavně pro seniory, rodiče samoživitele či postižené. Strana chce normu prosazovat do té doby, dokud se ji nepodaří schválit. TOP 09 zamýšlí sociální bydlení pro nejpotřebnější. Vyjmenovává pak chudé seniory, rodiče samoživitele i postižené. Podle ODS by měl model sociálního bydlení mít několik stupňů.
Starostové a nezávislí míní, že by obce a města měla mít dostatek bytů pro sociálně slabé a postižené a dočasně by mohli sociální byt získat lidé, kteří by měli v obci právo domovské příslušnosti. Obecní sociální bydlení místo vyplácení dávek by zavedli Piráti. Zelení by zas prosadili takzvané zpětné hypotéky pro seniory, kteří by chtěli státu či obci odprodat svůj byt. V něm by pak žili dál, každý měsíc by dostávali od úřadů až do své smrti splátku. Podle STAN by v prvním roce po volbách měly obce zmapovat, kolik sociálních bytů potřebují. Podle toho by se pak začalo stavět. Vyplácet by se měly třeba dotace na startovací byty pro mladé rodiny.
Podle Snopka jsou ale některé sliby velmi vágní. „Většina stran své představy o tom, jak by měla vypadat podpora bydlení nicméně příliš nekonkretizovala. Některé ze stran pak bohužel nenabízí o moc více než, že zamezí výplatě údajně vysokých dávek na bydlení, nenabízejí ale pro lidi v předražených ubytovnách a bytech alternativu,“ dodal Snopek, který doufá, že strany přistoupí k tématu zodpovědně a již z kraje volebního období učiní jasné kroky k přijetí zákona. Na zákon totiž podle něj čeká celá řada obcí, které řeší obchod s chudobou.