Oslavy 17. listopadu

Oslavy 17. listopadu
Lidé jdoucí na demonstraci v listopadu 1989 Foto:

FOTO: Wikimedia Commons

12
Onlines
Echo24
Sdílet:

21:22 Konec on-line

Ceny Paměti národa byly předány, pomalu končí i akce na Národní třídě a Václavském náměstí. Končí také náš on-line. Vážené čtenářky, vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. I nadále vám budeme přinášet zprávy o aktuálním dění na webu Echo24.cz

20:43 Hilšer nabídl Horáčkovi polovinu svého času na Koncertě pro budoucnost

Prezidentský kandidát Marek Hilšer nabídl polovinu svého času pro vystoupení. „Pořadatelé to odmítli, ale jeho nabídky si vážím,“ napsal Horáček na Twitter.

20:25 Ceny Paměti národa

V Národním divadle jsou předávány Ceny Paměti národa. Příběhy oceněných si můžete přečíst zde.

20:13 Na Národní třídu dorazil i premiér Bohuslav Sobotka

Večer, jako jeden z posledních politiků, uctil výročí 17. listopadu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který se vrátil ze summitu v Göteborgu. Poté, co položil květinu u památníku na Národní třídě, novinářům ještě řekl, že demokracie a svoboda se nehájí jen tím, že jednou za čtyři roky se chodí volit. Podle něj je třeba si vážit a mít úctu k Ústavě a svobodě projevu a shromažďování.

20:09 Předání cen Arnošta z Pardubic

U příležitosti svátku 17. listopadu předali představitelé Univerzity Karlovy Ceny Arnošta z Pardubic pro vynikající vyučující. Letos je získali Petr Charvát za mimořádný přínos pedagogické profesi a in memoriam Jan Suda za přínos světové vědě, pedagogickou činnost a popularizaci vědy. Cenu za pedagogický počin získal Program Street Law – zažít právo jinak.

19:45 Michal Horáček neví, proč nemohl vystoupit na Václavském náměstí

Na Koncert pro budoucnost přišel i Michal Horáček, který se podivoval, že nemohl vystoupit stejně jako další prezidentští kandidáti Marek Hilšer, Pavel Fischer a Jiří Drahoš. Pořadatelé už dříve uvedli, že prezidentští kandidáti, které jako řečníky vybrali, „nejvíce ztělesňují hodnoty 17. listopadu“. „Oni si asi myslí, že já hodnoty 17. listopadu neztělesňuju. Nevím, proč bych já, aktivní aktér revoluce a účastník všech jednání, měl být s listopadem spojován méně než ti, kteří tam nebyli,“ řekl Horáček.

19:30 Na Národní třídě zazněla i Modlitba pro Martu

Skladba Modlitba pro Martu se stala jedním ze symbolů událostí roku 1968 a později i listopadu 1989.

18:45 Na Václavském náměstí vystoupili Drahoš, Fischer i Hilšer

Po půl sedmé stanula na pódiu na Václavském náměstí před tisícovkami přihlížejících trojice prezidentských kandidátů. Marek Hilšer kritizoval předlistopadovou éru za její nesvobodu. Podle něj je síla v lidech a v pečlivé kultivaci demokracie. Pavel Fischer připomenul památku těch, kteří se obětovali pro to, aby se dnes ve stínu Národního muzea mohli sejít další. Podle Jiřího Drahoše je 17. listopad připomínka dne, kdy jsme dostali zpět demokracii. „O demokracii můžeme mluvit jen, když si ji nenecháme vzít. To nesmíme dopustit. Nezapomeňme,” řekl Drahoš.

18:00 Policie kvůli velkému množství lidí uzavřela sjezd z Wilsonovy ulice na Václavské náměstí

17:45 Oběti komunismu na Národní třídě připomněla řada ze svíček

Oběti komunistického režimu si dnes připomnělo na pražské Národní třídě několik desítek lidí, kteří zažehli svíčky a vytvořili z nich desítky metrů dlouhou řadu. Místy se účastníci happeningu spojili i do lidského řetězu. Akci u příležitosti oslav výročí 17. listopadu uspořádala stejně jako v předchozích letech platforma Bez komunistů.cz.

17:10 Na Václavském náměstí jsou tisíce lidí na Koncertu pro budoucnost

Na Václavském náměstí v Praze začal Koncert pro budoucnost, jehož pořadatelé chtějí připomenout významné okamžiky české historie a upozornit na současné problémy. Na úvod zahrál písničkář Vladimír Merta. Na místě jsou tisíce lidí a další neustále přicházejí. Na akci vystoupí například Emma Smetana, Laco Déczi, Lenka Dusilová & Baromantika, kapela Zrní nebo Jaroslav Uhlíř. Mezi mluvčími budou Tomáš Sedláček, Petr Pithart, Karel Janeček a prezidentští kandidáti Marek Hilšer, Jiří Drahoš a Pavel Fischer.

Václavské náměstí
Václavské náměstí Foto:

FOTO: Jan Hrdlička

16:50 Lichtenštejnský palác navštívilo 1 620 lidí

Objekt pod správou Úřadu vlády ČR, který byl otevřen teprve počtvrté v historii, nabídl veřejnosti nejen pohled do interiérů jednoho z nejvýznamnějších paláců, kde probíhají vrcholné protokolární akce na státní úrovni, ale díky komentovaným prohlídkám také podrobný historický výklad. Prohlídka paláce, ve kterém pobýval při návštěvě ČR například španělský král Juan Carlos s chotí Sofií, britská královna Alžběta II. či japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko trvala přibližně 45 minut a návštěvníci při ní mohli shlédnout nejreprezentativnější sály.

16:05 Na Újezdě promluvil Hayato Okamura

Podle teologa Hayata Okamury (KDU-ČSL) mají svoboda a demokracie pravidla jako fotbal a hokej a lidé se je musí naučit. „Potřebujeme aktivní a horlivé hráče, abychom mohli hrát,“ prohlásil bratr lídra hnutí SPD Tomia Okamury. Současně vyzval zejména mladé lidi, aby se zapojili do politického života a vstupovali do demokratických politických stran.

15:55 Policie zadržela dva lidi

Část účastníků shromáždění Dělnické strany vyrazila ulicí Na Příkopě do Hybernské, kde je zastavila policie. Poté došli na náměstí Republiky, kde se strhlo několik slovních potyček. Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana už svolavatel shromáždění oficiálně ukončil. Někteří z účastníků ale pokračují v pochodu centrem Prahy, v Senovážné ulici policie dva lidi zadržela.

Policisté v ulicích Prahy
Policisté v ulicích Prahy Foto:

FOTO: Jan Hrdlička

15:35 Na pochod se vydali také levicoví aktivisté

Před třetí hodinou vyrazil na pochod dav přibližně 200 levicových aktivistů, kteří demonstrují za sociální spravedlnost. Z Náměstí Republiky zamířil do Jindřišské ulice, odkud se vydal na Jungmannovo náměstí. Ze zástupu se ozývaly výkřiky jako “antikapitalista” nebo “žít, ne dřít, za svobodnou práci”.

Pochod levicových aktivistů
Pochod levicových aktivistů Foto:

FOTO: Jan Hrdlička

15:10 Na Můstku se shromáždili příznivci DSSS

Na pražský Můstek svolala svou demonstraci Dělnická strana sociální spravedlnosti. Předseda strany Tomáš Vandas zkritizoval Andreje Babiše, Miloše Zemana, migrantství i Evropskou unii.

Protest DSSS
Protest DSSS Foto:

FOTO: Jan Hrdlička

14:55 Na náměstí Republiky se uskutečnila demonstrace proti kapitalismu

Na náměstí Republiky v Praze začala s půlhodinovým zpožděním demonstrace za sociální spravedlnost, kterou pod heslem Žít, ne dřít pořádají Mladí zelení, antikapitalistická Socialistická Solidarita a křesťansko-feministické ekumenické uskupení RFK. Pod zelenými a rudými prapory se sešlo přibližně 150 účastníků.

14:40 Prahou prochází průvod masek

Před druhou hodinou vyrazil z pražského náměstí Republiky satirický průvod masek, upozorňujících na různé společenské problémy. Pochodu se účastní více než deset iniciativ, které upozorňují na otázky, jako je nedostatečná ochrana poválečné architektury, sexuální násilí, plýtvání potravinami nebo bezdomovectví.

13:30 Na Národní třídě se objevil i Topolánek

Národní třídou prošel také Mirek Topolánek. Po cestě se zastavoval a rozmlouval s lidmi, kteří ho oslovili. U památní desky se však nezastavil, dav obešel a pokračoval dál.

13:00 Na Albertově převládal optimismus i apely, hrála se hymna EU

Přesně v poledne začala akce k uctění památky 17. listopadu na Albertově. V prvních minutách zazněla studentská hymna Gaudeamus igitur, po ní následovaly projevy rektorů Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity společně s proslovy zástupců studentů. Na závěr zazněla státní hymna a hymna Evropské unie.

Albertov
Albertov Foto:

FOTO: ECHO24

12:15 Těsná většina Slováků hodnotí sametovou revoluci kladně

Sametovou revoluci podle výzkumu z výzkumu bratislavského Institutu pro veřejné otázky kladně hodnotí 53 procent Slováků, zatímco před třemi lety tento názor zastávalo 51 procent obyvatel země a v roce 2009 až 57 procent Slováků. Stoupl ale také počet lidí, kteří se k událostem z listopadu 1989 vyjádřili negativně. Těch je nyní 19 procent. Dnešní státní svátek Dne boje za svobodu a demokracii si Slovensko nepřipomíná oficiálními oslavami, někteří politici či občanští aktivisté ovšem ohlásili vlastní akce.

11:45 Úřad vlády dnes zpřístupnil veřejnosti Lichtenštejnský palác

Lidé si mohou dnes od 10:00 do 16:00 prohlédnout Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Vládní reprezentativní budova slouží mimo jiné k pořádání konferencí a protokolárních akcí a veřejnosti se otevřela počtvrté ve své historii. Úřad vlády jej využívá nejen k pořádání prestižních konferencí, ale i pro jednání s významnými zahraničními delegacemi a k jejich ubytování.

Modrý salonek. V roce 2006 zde například jednal ruský prezident Vladimir Putin.
Modrý salonek. V roce 2006 zde například jednal ruský prezident Vladimir Putin. Foto:

FOTO: Nella Šimkovská

11:20 Květinu položili i Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg

11:15 U památníku na Národní třídě se objevil i Tonda Blaník

S věnci a svíčkami dorazili k památníku také bývalý prezident Václav Klaus nebo herec Marek Daniel, který v roli Tondy Blaníka předvedl jeden ze svých satirických výstupů.

10:55 Lidé si u Hlávkovy koleje připomněli oběť nacistů Jana Opletala

U Hlávkovy koleje, kde žil student Jan Opletal, znovu zazněl požadavek 17. listopad uctívat opět jako Mezinárodní den studentstva. Uvedl to vedle zástupců studentů například předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. Někteří účastníci mu výkřiky připomněli jeho spolupráci s komunistickou bezpečností.

10:20 Vzpomínka u Hlávkovy koleje

Události ze 17. listopadu roku 1939, na které navazovala studentská demonstrace o 50 let později, si dnes u Hlávkovy koleje v Praze připomněly desítky lidí. Byli mezi nimi vedle politiků také zástupci vysokých škol, studentů, akademické sféry i církví. Na své tehdejší spolužáky vzpomněl i pamětník, student z roku 1939 Vojmír Srdečný, jemuž je 98 let. „Většině z nás bylo 20 let. Německé vojsko a gestapo vniklo do vysokoškolských kolejí v Praze, Brně a Příbrami. Nákladními auty nás odvezli do kasáren v Ruzyni. V těchto místech bez soudu bylo zavražděno devět představitelů studentského hnutí. Nejmladší byl Václav Šafránek, kterému v době vraždy ještě nebylo 19 let,“ řekl Srdečný.

8:30 Na Babiše čekali protestující

S hlasitým odporem několika protestujících se dnes ráno setkal předseda hnutí ANO Andrej Babiš při vzpomínce na Národní třídě. Obvinili ho ze zneuctění pietního místa, připomínali mu jeho údajnou spolupráci s StB a jeho kauzy jako Čapí hnízdo. Podle Babiše mají nárok projevit svobodu slova, což je jedním z výdobytků sametové revoluce.

8:00 Babiš na Národní třídě

Andrej Babiš se objevil u památníku na Národní třídě. “Myslím, že lidi očekávali od sametové revoluce hlavně svobodu, možnost cestování a podnikání. Na druhé straně lidé nečekali, že společnost bude rozdělená. Například mezi Prahu a venkov,” řekl.

6:50 Očekávaný problém na Jungmanově náměstí

Největší práci bude mít policie patrně s tím, aby zabránila střetům mezi demonstrujícími pravicovými extremisty a jejich odpůrci z řad krajní levice. Obě skupiny by se mohly střetnout na Jungmannově náměstí, kam budou v odpoledních hodinách směřovat anarchisté, a kudy zároveň vede i plánovaná trasa pochodu příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti.

6:30 Stovky policistů v akci

Na akce svolané u příležitosti výročí událostí z listopadu 1939 a 1989 budou v hlavním městě dohlížet stovky policistů, pražským jednotkám vypomohou i další krajská ředitelství.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz