Ve střední Evropě vzniká blok neliberálních demokracií, píší v Německu
strach z bloku neliberálních demokracií
Německé deníky po českých parlamentních volbách nešetří kritikou. Píší o autoritářských mocenských modelech, vzniku bloku neliberálních demokracií ve střední Evropě nebo alarmujícím signálu pro všechny, kdo si dělají starosti o demokracii v Evropě.
List Die Welt je přesvědčen, že se Česko volbami přiblížilo zemím jako je Polsko nebo Maďarsko. „Ve střední Evropě tak vzniká blok ‚neliberálních demokracií‘. Hrozí, že se východoevropská výjimka stane východoevropským pravidlem. Nejen pro Rusko a Turecko platí: demokratické volby negarantují automaticky demokracii. Mohou být použity i k poškození nebo úplnému odstranění rozdělení moci a vlády práva. Následky, které by to mělo pro Evropskou unii, jsou nedozírné,“ míní Die Welt.
„Úspěch (šéfa hnutí ANO Andreje) Babiše musí být dalším alarmujícím signálem pro všechny, kteří si dělají starost o stabilitu demokracií v Evropě,“ píše zase Frankfurter Rundschau. Konzervativci a sociální demokraté v mnoha zemích se podle něj musí zamyslet nad tím, proč je narušena komunikace mezi nimi a voliči.
„Andrej Babiš se ve volební kampani neprofiloval jen jako kritik uprchlické politiky Angely Merkelové a protivník evropské integrace. Babiš také těžil z nedůvěry lidí v etablované strany,“ konstatuje frankfurtský list. „Že se to v jeho osobě podařilo někomu, kdo je sám podezřelý z podvodu s unijními dotacemi, zní jako absurdní vtip,“ vyjadřuje své přesvědčení deník.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
„To, že i designovaný nový šéf vlády Andrej Babiš měl podvádět s evropskými penězi, mnoho Čechů nezajímalo,“ míní východoněmecký list Volksstimme. „Doufají v silného šéfa vlády, který umí zacházet s penězi, udrží jim migranty od těla a odstraní korupci. Že to má málo společného s rozdělením moci – no a co? Autoritářské vládní modely jsou celosvětově na vzestupu,“ poznamenává deník, podle něhož Češi dosavadnímu stranickému konglomerátu ve volbách postavili židli před dveře.
„Vítězství Andreje Babiše v Česku ukazuje na vzor, který byl patrný už u brexitu nebo volby (Donalda) Trumpa. Znechucení nad korumpovatelností politické třídy se spojilo s touhou po silném muži,“ píše list Landeszeitung, podle něhož přitom nebylo nutné, aby populistická hesla odpovídala skutečnosti.
Podobně to vidí i deník Nordwest-Zeitung, podle kterého jsou lidé v Evropě nespokojeni se svým politickým zastoupením. „Právě tato skutečnost umožňuje poměrně snadno přesvědčit voliče nováčkům, kteří přijdou s jasnými a někdy i jednoduchými a populistickými vzkazy. Úspěch přitom garantují, zdá se, především tři témata: kritický postoj vůči Evropě, tvrdý postoj vůči uprchlíkům, boj proti zkostnatělým politickým strukturám,“ je přesvědčen list.