Poslanci se mimořádně sejdou pět dní před volbami. Budou řešit lithium
Spor o lithiu
Z lithia se stal politický problém, který může ovlivnit volby. Případnou těžbu tohoto cenného kovu bude na mimořádných zasedáních řešit jak sněmovna i Senát. Mimořádnou schůzi sněmovny vyvolala KSČM. Její žádost podpořili poslanci ANO, ČSSD a SPD.
Kvůli memorandu o těžbě lithia je předseda hnutí ANO Andrej Babiš připraven podat trestní oznámení. Učiní tak v případě, pokud ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) nevysvětlí, proč memorandum podepsal s australskou firmou. Podle volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka za prodloužení smlouvy může ministr životního prostředí za ANO Richard Brabec. Ten obvinil Zaorálka ze lži.
„Nechápu, proč ministr Havlíček memorandum podepsal. Ani proč ho podepsal s australskou firmou. Pan ministr by měl všem říci, proč to udělal, a je vůbec otázka, jestli k tomu měl kompetenci. Považuji to za naprosto skandální,“ řekl na pondělní tiskové konferenci Andrej Babiš. „Já se ptám, proč má stát spolupracovat s touto firmou, když povolení mají tři firmy,“ dodal.
Babiš narážel na skutečnost, že Havlíček podepsal minulé pondělí memorandum o těžbě lithia v oblasti Cínovec s australskou firmou European Metals Holdings (EMH), i když povolení k těžbě má také česká firma Geomet a státní podnik Diamo.
Podle Babiše by případná těžba měla zůstat v českých rukou. Pokud Havlíček memorandum s EMH nevysvětlí, měl by odstoupit, tvrdí. Také pohrozil, že na něj podá trestní oznámení. ČR se totiž v memorandu zavazuje k ochraně investic, což může státu případně prohrát miliardovou arbitráž, uvedl.
Sociální demokraté minulý týden poukazovali na skutečnost, že nejdříve smlouvu o průzkumu lithia udělila vláda pod vedením ODS a Brabec jí prodloužil. „Ani se neobtěžuje, aby si zjistil fakta. Kdyby se obtěžoval, tak by zjistil, že to byla v roce 2010 úplně jiná vláda, v té době to byl ministr, který byl za ODS, který rozhodl, že se australským těžařům poskytne právo na prospekci právě v této věci, v těžbě lithia v České republice. A tohle povolení bylo v tichosti prodlouženo ministrem Brabcem z ANO. Pan Babiš by si měl ujasnit, co dělají jeho ministři,“ řekl Zaorálek. Podle Zaorálka Havlíčkovi nezbývalo nic jiného, než memorandum podepsat.
V pondělí Brabec uvedl, že Zaorálek v této věci buď vědomě lže, nebo neví, o čem mluví. „Prodloužení licence jsem ani neprojednal já, vydal ho místě příslušný úředník v Ústí nad Labem,“ prohlásil Brabec.
Takový postup podle Brabce úředníkovi nařizoval zákon. „Ministr, ani jiný politik nemá šanci ovlivnit udělení této licence a její prodloužení. Když žadatel splní všechny náležitosti, úředník ji musí potvrdit.“
Sociální demokracie kontrovala zveřejněním dopisu, který 26. září zaslal Brabec Havlíčkovi a ve kterém vyjadřuje souhlas s podepsáním memoranda. „Jsem toho názoru, že Memorandum je jedním ze správných kroků, otvírajících prostor ke spolupráci při těžbě lithiových rud, úpravě této suroviny i umístění zpracovatelských i finálních výrobních kapacit výhodných nejen pro zahraniční podnikatelské subjekty, ale i pro Českou republiku,“ stojí v dopise.
„Na přípravě tohoto dokumentu se však (Ministerstvo životního prostředí- pozn. red.) nijak nepodílelo a nebylo k ní přizváno; navíc se jeho text týká především těžby a zpracování nerostů a následné průmyslové výroby, tedy kompetenci Ministerstva průmyslu a obchodu. Proto se nedomnívám, že by Ministerstvo životného prostředí mělo být signatářem memoranda,“ píše se dále v dopise.
Kvůli lithiu se sejdou obě komory parlamentu
Celou záležitost bude na mimořádných zasedáních řešit jak sněmovna i Senát. Sněmovna by měla zasednout příští týden v pondělí. ČSSD ale chce celou záležitost řešit již tuto středu. „ČSSD se veřejné diskuze o lithiu nebojí. Nechceme čekat na příští týden, kdy má mimořádně zasednout Poslanecká sněmovna, a celou věc chceme před očima veřejnosti a médií probrat už na středeční schůzi Senátu,“ uvedl úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec v prohlášení.