1 Jednání Pirátů

Podpořit do čela sněmovny Fialu, nebo Vondráčka. Piráti váhají

NOVÉ

Témata: , , , , ,

Nominace Radka Vondráčka (ANO) a Petra Fialy (ODS) na předsedu funkci předsedy Poslanecké sněmovny jejich stranami ještě musí projednat poslanecký klub Pirátské strany. Při příchodu na dopolední jednání s ODS to ve středu řekl šéf strany Ivan Bartoš. Zmínil však, že Vondráček jako dosavadní místopředseda komory už má s jejím vedením zkušenosti. Piráti se také domluvili na tom, že odpoledne absolvují jednání s ANO, na kterém podle Bartoše pravděpodobně bude chybět šéf hnutí Andrej Babiš.

„Vondráček má historicky zkušenost s místopředsedováním. Informaci, že ODS poptává (funkci předsedy) jsme zaznamenali v úterý, ještě to musíme projednat s poslaneckým klubem,“ řekl ve středu Bartoš. ODS se v úterý jako druhá nejsilnější strana Sněmovny přihlásila k tomu, že by poslancům měl předsedat její šéf Fiala.

Piráti stojí o místopředsednickou funkci a mají i představu o svém zastoupení ve výborech. Bartoš hovořil o bezpečnostním výboru a těch, které se zabývají například vysokými školami, digitalizací státní správy či energetikou. „S počtem poslanců, kdy jsme třetí nejsilnější strana, bychom mohli cílit i třeba na tři předsedy (výborů),“ poznamenal.

Zopakoval, že si nedovede představit spolupráci s ANO, ať už v koalici, nebo formou tiché podpory. „Chceme se bavit o tom, jak bude vypadat Sněmovna,“ předeslal. Odpolední schůzky s ANO, kde chce probírat také jednací řád komory nebo téma náměstků, se podle něj zřejmě nebude účastnit Babiš. Vysvětluje si to tím, jak se těsně po vyhlášení výsledků medializovalo vzájemné posílání SMS mezi šéfy Pirátů a ANO. Babiš vyčítal Bartošovi, že mu neodpověděl na blahopřání ke zvolení a výzvu k jednání. Mluvčí ANO Lucie Kubovičová ČTK řekla, že Babiš měl už dříve sjednané jiné schůzky. Jednání za ANO se podle ní zúčastní Vondráček a místopředseda hnutí a brněnský primátor Petr Vokřál.

Na schůzce s ODS, která začala ve Sněmovně po desáté hodině, chce Bartoš probírat uspořádání Sněmovny. „Prošli jsme si i deklaraci ODS, našli jsme programové shody,“ uvedl k dokumentu, ve kterém ODS před volbami vymezila podmínky, za kterých by byla ochotna vstoupit s kýmkoliv do vlády.

Čtěte také: Důsledky voleb: ODS žádá pro Fialu post šéfa sněmovny, ANO se sešlo s TOP 09

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.