1 Trest za Modlitbu

Zvukař pustil Zemanovi Modlitbu pro Martu. Bude vyšetřován za přestupek

, NOVÉ

Témata: , , ,

Jednání zvukaře Jaroslava Hensla, který před dvěma týdny pouštěl při mítinku prezidenta Miloše Zemana na náměstí v Lipníku nad Bečvou píseň Modlitba pro Martu, uzavřela v pátek policie definitivně jako přestupek proti právu shromažďovacímu. Případ předala správnímu orgánu v Lipníku nad Bečvou, zabývat se jím bude přestupkové oddělení. Policejní prezidium uvedlo, že zákrok policistů při protestu byl oprávněný.

Postupovali v souladu s předpisy, uvedl mluvčí prezidia Jozef Bocán. Na to vzápětí reagoval Český helsinský výbor výzvou pro ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), z jehož iniciativy prezidium věc vyšetřovalo, aby veřejně deklaroval nepřípustnost podobných zásahů policie. Jinak bude podle výboru Chovanec přímo odpovědný za praktiky likvidující demokracii.

„Jednání zvukaře bylo vyhodnoceno jako přestupek. Policisté případ proto předali správnímu orgánu v Lipníku nad Bečvou k prošetření pro podezření z přestupku proti právu shromažďovacím,“ uvedla policejní mluvčí. Policisté již dříve uvedli, že muži hrozí pokuta až 15 000 korun.

„Že je to na přestupkovém oddělení v Lipníku, vím. Zatím ale nejsem nikam pozvaný. Mám od nich pouze zprávu, že přestupků mají hodně, takže to přijde na řadu, až se k tomu dostanou,“ řekl v pátek zvukař Hensl. Pokud dostane pokutu, počítá s tím, že ji bude muset zaplatit. Stojí si však za tím, že se přestupku nedopustil.

„Vpád policie do soukromého bytu Jaroslava Hensla, který po – předchozím oznámení – pouze pouštěl píseň Modlitba pro Martu, a jeho následné odvezení do služebny není podloženo žádnými zákonnými postupy a bylo naprostou svévolí,“ uvedl Český helsinský výbor a vytkl Chovancovi, že zásah neodsoudil. „Bude-li zásah policie v Lipníku nad Bečvou vůči Jaroslavu Henslovi opět shledán jako přípustný a nezasahující do jeho základních lidských práv a svobod, je ministr vnitra přímo odpovědný za praktiky, které nás přibližují ke starým časům a likvidují demokracii v naší zemi,“ uvedl výbor.

Čtěte také: Totalitní praktiky? Zvukaře odvezla policie. Chovanec chce zásah prověřit

Jednapadesátiletý Hensl hudbu pouštěl na náměstí 8. listopadu při protestu několika desítek lidí, kteří nevoli vůči prezidentovi vyjadřovali na náměstí s červenými kartami nad hlavou. Skladbu pouštěl z okna v prvním patře jednoho z domů na náměstí, demonstranti stáli pod okny na okraji náměstí. Policisté již dříve uvedli, že Hensl bránil shromáždění nepřístojným chováním, když rušil hlasitou hudební produkcí projev jednoho z účastníků shromáždění. Organizátoři se bránili, že mítink narušit nechtěli, o svých krocích včetně pouštění písně prý policisty informovali předem. Hudbou podkreslili protest při vstupu politiků na pódium.

Protest měl nakonec dohru, na konci skladby vstoupilo do soukromých prostor, odkud Hensl skladbu pouštěl, několik policistů v civilu, donutili jej píseň vypnout a odvezli na policejní služebnu, kde strávil asi dvě a půl hodiny. Postup policie vyvolal velké emoce i kritiku politiků. Ministr vnitra Chovanec pak požádal policejní prezidium, aby zásah prověřilo. Podle dnešní zprávy prezidia byl zákrok policistů oprávněný a v souladu s platnými právními předpisy.

„Vzhledem k tomu, že reprodukce hudby svou hlasitostí zřetelně přesáhla zákonný rámec a nerušený průběh shromáždění, bylo tímto jednáním porušeno ustanovení zákona o právu shromažďovacím,“ uvedl v pátek ve zprávě prezidia jeho mluvčí Jozef Bocán.

Policisté podle jejich vedení po vstupu do místnosti prokázali svou příslušnost a použili odpovídající zákonné výzvy. Do místnosti vstoupili podle zákona o policii, „neboť věc nesnesla odkladu a vstup tam byl nezbytný pro odvrácení závažného porušení veřejného pořádku,“ stojí v prohlášení prezidia. Policistů se zastal také prezident Miloš Zeman a uvedl, že zásah byl adekvátní a odpovídal shromažďovacímu zákonu.

Čtěte také: To nebyla Modlitba pro Martu, to byl řev, řekl Zeman a poděkoval policii

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.