28. říjen ON-LINE: Medaile pro Šlechtovou. Herman, Kalousek... na Hrad nejdou

99. výročí vzniku Československa

28. říjen ON-LINE: Medaile pro Šlechtovou. Herman, Kalousek... na Hrad nejdouAKTUALIZUJEME 1
Domov
Sdílet:

Česká republika si dnes připomíná 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Politici a zástupci několika organizací tradičně na Vítkově dopoledne položili věnce u hrobu neznámého vojína. Pietní akce proběhly také u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na pražském Hradčanském náměstí. Události budeme sledovat v ON-LINE zpravodajství.

Vyvrcholením oslav bude tradičně večerní předávání státních vyznamenání na Pražském hradě. Zeman by měl letos rozdat o něco více ocenění, vyznamenáni by měli být třeba rychlobruslařka Martina Sáblíková, písničkář Jaromír Nohavica či vídeňský starosta Michael Häupl. I letos se akce ve Vladislavském sále kvůli sporům a nesouhlasu s politikou prezidenta Miloše Zemana nezúčastní rektoři vysokých škol a někteří politici.

Čtěte také: Vodičkův svaz bojovníků vyznamenal ministryni Šlechtovou

16:00 Zeman jmenoval 8 nových generál
Prezident Miloš Zeman ke dnešnímu státnímu svátku na Pražském hradě jmenoval 8 nových generálů. Dosavadní zástupce náčelníka Generálního štábu armády Aleš Opata byl jmenován do druhé nejvyšší české vojenské hodnosti generálporučíka. Do hodnosti brigádního generála byli v rámci armády povýšení Jan Beroun, Milan Jakubů, Libor Jílek, Pavel Kolář a Pavel kříž. Brigádním generálem se stal také ředitel Útvaru rychlého nasazení Libor Lochman a také ředitel moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček.

14:00 Rektoři položili květiny u sochy TGM na Hradě, na oslavy nejdou
Rektoři několika vysokých škol dnes dopoledne položili květiny u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. Setkávají se tam pravidelně už několik let, na večerní předávání vyznamenání na Hradě znovu nepůjdou. Spory mezi Hradem a prezidentem Milošem Zemanem začaly kvůli nejmenování některých profesorů a odmítnutí jeho přednášky na Masarykově univerzitě před volbami. Před nimi položil květiny prezidentský kandidát Jiří Drahoš, po nich zástupci Hradu.

Více čtěte: Je účast na Hradě slušnost, nebo servilita? Výrok piráta Bartoše vyvolal reakci

13:04 Šlechtová dostala pamětní medaili
Vzpomínková akce na Vítkově pokračovala po poledni slavnostním shromážděním uvnitř památníku. Český svaz bojovníků za svobodu na něm ocenil válečné veterány a pamětní medaili 1. stupně udělil také ministryni pro místní rozvoj Karle Šlechtové (ANO). „28. říjen nebude nikdy zapomenut, nesmí být. Je to věc učitelů, je to věc výchovy dětí,“ řekla ministryně.

12:20 ČSOB u příležitosti státního svátku připomíná, jak vypadala česká koruna v historii

 

11:49 Pirát Bartoš: Přijít na Hrad na předání vyznamenání je slušnost
Předseda Pirátů Ivan Bartoš dnes přijde s manželkou Lydií na předání státních vyznamenání na Pražský hrad. Označil to za slušnost, přestože chápe politiky, kteří to odmítli. Dnes to řekl před jednáním republikového výboru strany. Na Hradě bude chybět končící ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), nepřijde ani ministr zemědělství Marian Jurečka a další lidovečtí politici. Ceremonie se nezúčastní ani končící šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Více čtěte: Marián Jurečka odmítl pozvání Hradu na udílení vyznamenání. Není jediný

11:10 Kladení věnců na Vítkově tentokrát v netradiční podobě
Ceremoniál na Vítkově se tradičně konal za účasti historických armádních praporů, které byly na čestný dvůr památníku doneseny za zvuků husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci. Vojenská hudba také zahrála státní hymnu. Následovalo kladení věnců, tentokrát v netradiční podobě. Místo postupného pokládání věnců byly ve stejné chvíli pokládány najednou věnce tři. Pouze Zeman měl privilegium samostatného pokládání. Na závěr piety zazní na památku padlých vojáků Večerka a čestná salva.

9:00 Podívejte sem jak vypadalo položení věnců na Vítkově

Čtěte také: Vyznamenání od Zemana dostane Nohavica či Sáblíková. Ceremoniál na Vítkově se urychlí

Lidé si založení republiky připomenou i na řadě dalších míst v zemi, třeba v Ostravě nebo v Plzni.

V Moravském Krumlově bude odhalen památník české státnosti, v Ostrožské Lhotě pak pamětní deska velitele parašutistického výsadku Carbon Františka Bogataje. Jaroslava Nováka, velitele Tvrze Hanička, která byla součástí předválečného opevnění Československa, připomene pamětní deska u pevnosti.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články