Martin Půta (STAN) se vzdá poslaneckého mandátu, zůstane hejtmanem

Vydání poslance STAN?

Martin Půta (STAN) se vzdá poslaneckého mandátu, zůstane hejtmanemNOVÉ
Hejtman Libereckého kraje Martin Půta Foto:

Foto: Liberecký kraj – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons 

1
Domov
Sdílet:

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN) se vzdá svého poslaneckého mandátu, potvrdil serveru lidovky.cz. Podle Půty nelze vykonávat obě funkce pořádně. Půta, kterého vynesly do Sněmovny z posledního místa na kandidátce preferenční hlasy, již v sobotu naznačoval, že do poslanecké lavice zřejmě neusedne. 

Půta se ve funkci poslance zúčastní první schůze nové sněmovny a teprve poté rezignuje na funkci poslance. „Odhaduji, že to provedu v nějaké fázi po ustavující schůzi, protože bych se rád postavil k řečnickému pultíku a vysvětlil, proč si myslím, že se dvě funkce kumulovat nemají,“ řekl Půta pro lidovky.cz. 

Hejtman upozorňuje, že pouze plní slib, který dal před volbami. „To, co jsem říkal před volbami, mám v plánu dodržet, jak to technicky provedu teď řeším. Čtyři a půl tisíce hlasů jsem dostal od lidí a někteří z nich mi teď píšou, že to položit nemám, ale podle mě nejde dlouhodobě obě funkce kombinovat bez toho, aniž by je člověk nedělal obě blbě,“ vysvětlil svůj postup Půta.

Hejtmana stíhá policie

Hejtman svým odstoupením nejspíše ušetří práci státnímu zastupitelství. Je totiž stíhán pro korupci. Státní zástupce Radim Kadlček již předem avizoval, že bude žádat o zbavení imunity pro Martina Půtu. Policie už ukončila vyšetřování, případ je ve fázi přípravy obžaloby.

Policie v případu navrhla obžalovat 13 lidí včetně Půty a také čtyři firmy. Hejtmana viní z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby, za což mu hrozí pět až deset let vězení. Půta byl v listopadu 2014 obviněn z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Projekt za 65 milionů korun měl získat evropskou dotaci z ROP Severovýchod. Žádné evropské peníze ale na projekt vyplaceny nebyly. Od začátku byl projekt veden jako rizikový, a peníze tak měl získat až po jeho skončení a celkové kontrole.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Půta od začátku obvinění odmítá a neúspěšně proti němu podal stížnost. „Ani v případě projektu rekonstrukce kostela, ani v případě žádného jiného projektu jsem nepřijal žádný úplatek, ani žádné jiné zvýhodnění,“ uvedl Půta po svém obvinění. Jediné, co připustil jako chybu, bylo, že se kromě kanceláře na hejtmanství setkával s některými obviněnými na benzince.

Poslance nelze trestně stíhat bez souhlasu Sněmovny po dobu mandátu. Není přitom jisté, zda Půta poslanecký mandát přijme. I po zveřejnění výsledků voleb avizoval, že se chce věnovat zejména práci na kraji. „To znamená, že budu dál dělat hejtmana a pracovat pro kraj, a protože na dvou židlích se dlouho sedět nedá, tak prostě v té Sněmovně dlouhodobě sedět nemůžu. Jak to vyřeším technicky, to v tuhle chvíli ještě nevím, ale protože pan prezident chce první schůzi svolat až za 30 dnů, tak určitě bude prostor si to dobře rozmyslet a technicky to udělat co možná nejlépe pro všechny,“ řekl v sobotu Půta.

Čtěte také:

Je Babiš obviněný? Státní zástupce mlčí, jméno exministra nevysloví

Náměstkyně primátora Jihlavy už je obviněná za Čapí hnízdo. Je to účelové, hájí se

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články