Překvapivý pasažér v Zemanově letadle. Vitásková chce v Rusku řešit lidská práva

Kdo doprovodí Zemana do Ruska?

Překvapivý pasažér v Zemanově letadle. Vitásková chce v Rusku řešit lidská právaNOVÉ
Svět

Echo24

Součástí podnikatelské delegace prezidenta Miloše Zemana, která ho doprovodí příští týden na státní návštěvu Ruska, bude také Alena Vitásková. Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) tam údajně chce řešit ochranu a podporu lidských práv. Založila si kvůli tomu v srpnu Institut Aleny Vitáskové.

Informaci přinesl server Seznam Zprávy, který má k dispozici jmenný seznam všech lidí, kteří budou na palubách tří letadel. Vitásková ale nechtěla náplň svého programu v Rusku nijak komentovat. „K této věci se vyjádřím až po návratu. Budu plně informovat, co vše jsme projednala,“ řekla deníku Echo24. Na otázku, jak se dostala mezi vyvolené, kteří se Zemanem poletí, odpověděla stručně, že „tam má práci“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Vitásková šest let působila jako předsedkyně ERÚ, ale ke konci letošního července v této funkci skončila. Nahradila ji pětičlenná rada. Podle zákonného požadavku ale Vitásková nesmí rok od skončení na úřadu působit v energetice, proto si v srpnu založila Institut Aleny Vitáskové. Jedná se o neziskovou organizaci, zapsaný spolek, který se zabývá ochranou a podporou lidských práv a svobod v Česku i v zahraničí. Podrobnější agendu institutu ale nechtěla Vitásková pro Echo24 komentovat. „Mám to na webových stránkách www.institut-av.eu,“ uvedla pouze.

Na webu je v záložce „O institutu“ podrobný popis obou jeho sekcí, ochrany práv v Česku i v zahraničí, a uvedeno, čím se budou zabývat. V záložce „Aktuality“ však není popsaná žádná dosavadní činnost institutu kromě besedy a autogramiády Aleny Vitáskové v Ostravě k jejím dvěma knihám Solární Baroni. Jedinou podporovatelkou institutu je Olga Havlová, která byla v roce 2013 zvolená poslankyní jako členka Věcí veřejných na kandidátce hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Nyní je místopředsedkyní hnutí Úsvit – Národní koalice.

Čtěte také: Vitásková jde za Úsvit do Senátu: Nedělám to kvůli imunitě

Na zahraniční návštěvu Ruska zamíří Zeman v pondělí 20. listopadu. Je plánována na čtyři dny a zúčastní se jí rekordní počet zástupců z řad politiků a podnikatelů. Podle Svazu průmyslu a dopravy doprovodí prezidenta zástupci více než 120 českých firem.

Mohutná podnikatelská delegace ale podle Zemana jede do Ruska kvůli obchodu a z vlastní iniciativy. „Podívejte se, vždyť je nikdo nevyzýval, oni se přihlásili sami. A samozřejmě, že tam letí proto, že tam chtějí realizovat svoje ekonomické zájmy,” řekl Zeman. Součástí delegace budou i zástupci firem, kteří jsou se Zemanem spojováni. Jde například o firmu Sigma Group, která dlouhodobě sponzoruje Stranu práv občanů či I.B.C. Praha, kterou zastupuje bývalý člen Rusnokovy úřednické vlády František Koníček.

V Soči se Zeman setká s Vladimirem Putinem, proberou spolu možnosti rozvoje ekonomické spolupráce. Řeč by měla dojít i na protiruské sankce, proti nimž se Zeman dlouhodobě staví. „Nezapomeňte, že Rusko vyhlásilo protisankce, které se týkají zejména zemědělských a potravinářských výrobků,” uvedl Zeman pro MF DNES. „Nu a z tohoto důvodu jsem odpůrcem sankcí a také to i na cestě do Ruska veřejně řeknu,” potvrdil v rozhovoru.

Dále se Zeman setká i s bývalým sovětským prezidentem Michailem Gorbačovem a v Moskvě bude jednat s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem, jak uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Na slavnostním večeru Zeman rovněž udělí státní vyznamenání ruským válečným veteránům, kteří se podíleli na osvobození Československa, a ocení ruskou bohemistku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Zemanův náročný program v Rusku. Sejde se i s Gorbačovem a Medveděvem

Starostové jedou za Zemanem. Chtějí vědět, proč si bere občany za rukojmí