2 Boj o nezávislost Katalánska

V Barceloně demonstrují odpůrci nezávislosti Katalánska

NOVÉ

Témata: , ,

Tisíce lidí dnes vyšly do ulic katalánské metropole Barcelony, aby demonstrovaly za jednotu Španělska. Chtějí tak dát najevo svůj nesouhlas s kampaní současné vlády Katalánska za odtržení této autonomní oblasti od zbytku země. Akce se koná týden po španělskými úřady neuznaném referendu, v němž se 90 procent zúčastněných katalánských voličů vyslovilo pro nezávislost regionu. Účast dosáhla ale jen 43 procent.

Nad hlavami manifestujících, kteří se shromáždili na jednom z náměstí v centru města, vlají španělské i katalánské vlajky. „Nenechte se oklamat, Katalánsko je Španělsko,“ ozývá se z davu skandování, ale i další podobná hesla, včetně výzev zavřít předsedu regionální vlády a vůdce separatistů Carlese Puigdemonta do vězení.

Demonstraci do správního centra Katalánska svolala Katalánská občanská společnost (SCC) pod heslem „Dost! Vraťme se ke zdravému rozumu“. Akce, která bude pokračovat pochodem hlavními ulicemi centra Barcelony, vyvrcholí shromážděním, na němž mají promluvit mimo jiné spisovatel Mario Vargas Llosa a bývalý předseda Evropského parlamentu Katalánec Josep Borrell.

V sobotu se už v Madridu konala velká demonstrace za zachování jednoty Španělska. Souběžně s tím účastníci manifestace v Barceloně volali po dialogu mezi oběma stranami, který by pomohl ukončit nejhorší politickou krizi v zemi v posledních desetiletích. V podobném duchu se nesly akce v pěti desítkách měst po celé zemi.

Čtěte také: Oficiální výsledky: volilo 43 % Katalánců. Vyhlášení nezávislosti běží lhůta 48 hodin

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.