CO, KDY, KDE: V Praze je 17. listopadu živo

Oslavy 17. listopadu Koncerty, proslovy a demonstrace

CO, KDY, KDE: V Praze je 17. listopadu živoNOVÉ
Demonstrace 17. listopadu v roce 2016 Foto:

Foto: Shutterstock

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Již tradičně se k výročí 17. listopadu chystá řada demonstrací, připomínkových akcí a festivalů. V hlavním městě se chystají pochodovat studenti, satirici, krajní pravice i anarchisté. Na Národní třídě proběhne pro veřejnost Korzo Národní, které oslaví pád komunistického režimu. Každý kdo tedy chce oslavit konec komunistické totality a připomenout oběti obou totalit, si tak přijde na své.

Albertov

Většina akcí, které proběhnou, spadá pod záštitu Festivalu svobody. Maraton akcí zahájí uctění obětí obou totalit z řad studentů na pražském Albertově. Pietní akce začne v 10:30. V poledne začnou proslovy význačných osobností. Promluví rektor Karlovy Univerzity Tomáš Zima a jeho kolega z Masarykovy Univerzity Mikuláš Bek. Vystoupí taktéž zástupci studentů. Poté se program přesune do prostor Přírodovědecké fakulty. Od 15 hodin proběhne debata zástupců politických stran o školství, kterou bude moderovat Emma Smetana. Dále lidé mohou moci navštívit přednášky a debatní panely. Od 15:40 taktéž začne hudební program, který potrvá až do 22 hodiny, kdy bude akce na Albertově ukončena.

Korzo Národní

Největší akce se uskuteční na Národní třídě. Program tam bude zahájen ve 13:00. Na několika pódiích vystoupí řada českých kapel. Mezi hlavní hřeb patří koncert kapely Buty. Organizátoři chystají rovněž vzdělávací programy. Ve spolupráci se spolkem Post Bellum a Ústavem pro studium totalitních režimů připravují na Národní velkou venkovní výstavu s názvem Události listopadové nebo výukové programy ve dvou zastavených tramvajích (podle dvou Listopadů zde budou stát pomyslné tramvajové linky ‘39 a ‘89). Zde se bude promítat výběr ze studentských filmů z letošního FAMUFESTu. Kromě nich návštěvníky čeká i projekce dokumentu Olgy Sommerové Studentské revolty a chybět nebudou ani dobové dokumentární záběry.

Na Národní bude zřízen rovněž „Obývák Václava“, kde budou známe osobnosti předčítat úryvky z divadelních her bývalého prezidenta. Předčítat budou například Tereza Voříšková, Petr Šimůnek, Jan Sokol, Martin C. Putna, Tomáš Sedláček, Robert Čásenský nebo Monika MacDonagh-Pajerová.

Program na Národní končí v deset hodin večer. Program se pak přesune do klubu Rock Café, kde šňůra koncertů potrvá až do ranních hodin.

Sametové posvícení

V jednu odpoledne vyjde z náměstí Republiky satirický průvod Sametové posvícení. Průvod masek s hudbou a alegorickými vozy má za cíl oslavit den boje za svobodu a demokracii v odlehčeném a humorném duchu. Trasa zahrnuje Staroměstské náměstí, Křížovnické náměstí, Karlův most, Kampu, Národní třídu nebo ulici Na Příkopě.

Pravda nemá alternativu

Na současné překrucování pravdy, informací, na manipulaci a propagandu má upozornit akce Pravda nemá alternativu, která začíná v 15:00 na pražském Ujezdě u Památníku obětem komunistického režimu. Mezi řečníky vystoupí Martin C. Putna, Hayato Okamura, Petr Kutílek a další významné osobnosti. Následný průvod mířící na Václavské náměstí povede přes Karmelitskou ulici, Hradčanské a Malostranské náměstí, Karlův most, Smetanovo nábřeží, Národní třídu a Vodičkovu ulici.

Koncert pro budoucnost

Hlavní scénou Festivalu svobody bude horní část Václavského náměstí, kde od 16:30 hodin až do pozdního večera bude probíhat pestré pásmo koncertů a projevů významných osobností kulturního a veřejného života. Z hudebníků vystoupí například Lenka Dusilová a Baromantika, Laco Déczi, Aneta Langerová za doprovodu Petra Maláska, Jaroslav Uhlíř, Vladimír Merta nebo kapely Švihadlo, The Plastic People of the Universe New Generation a Zrní.

Na téma budoucnosti se vyjádří celá řada známých osobností. Mezi řečníky budou například Petr Pithart, Tomáš Sedláček, Pavlína Kvapilová, Petr Kolář, Kovy, Martha Issová, Tomáš Hanák, Ondřej Pivec, Terezie Kovalová nebo známý polský aktivista Pawel Kasprzak. Promluvit mají taktéž někteří kandidáti na prezidenta a to Jiří Drahoš, Marek Hilšer a Pavel Fischer. V 19:30 pořadatelé plánují symbolicky zvonit budíky.

Ceny Paměti Národa

Poslední akcí pod záštitou Festivalu svobody jsou Ceny Paměti národy, které budou uděleny v Národním divadle od 20:00 hodin a které bude opět živě přenášet Česká a Slovenská televize a Český rozhlas Plus. Tato ocenění jsou určena osobnostem, které se zachovaly statečně při konfliktu s totalitní mocí a které později vyprávěly své životní příběhy pro sbírku Paměť národa. Letošními laureáty jsou političtí vězni 50. let František Suchý, Mária Matejčíková, František Lízna a vězeň koncentračního tábora a partyzán Otto Šimko.

Koncert proti totalitě

Mezi menší chystané akce patří komorní Koncert proti totalitě, který začne v 19:30 v Sále Martinů. Studenti i pedagogové AMU budou interpretovat díla skladatelů, kteří měli osobní zkušenost s totalitou. Návštěvníci se můžou těšit na skladby od Bohuslava Martinů, Zdenka Šestáka a Dmitrije Šostakoviče.

Politické špičky

K uctění památky obětí totality se chystají také špičky parlamentních stran. Jako první k pamětní desce na Národní třídě dorazí zástupci sociální demokracie. V 8:00 uctí památku 17. listopadu vedení strany.

Sociální demokraty vystřídají Starostové. V 9:30 položí květiny u památeční desky předseda Petr Gazdík, místopředseda Vít Rakušan, předseda poslaneckého klubu Jan Farský.

Krátce poté dorazí zástupci TOP 09. V 10:00 položí květiny předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, čestný předseda Karel Schwarzenberg, místopředsedkyně Helena Langšádlová, europoslanci Jiří Pospíšil a Jaromír Štětina a předseda pražské TOP 09 Martin Dlouhý.

Samostatně uctí památku obětí 17. listopadu premiér Bohuslav Sobotka, který položí květiny u památeční desky v 19:40.

Komunisté si připomenou památku Jana Opletala, studenta zavražděného nacisty v roce 1939, a to v 11:00 v Jenštejnské ulici, před Hlávkovou kolejí.

Lidovci si památku obětí totality připomenou na mši. Ta začne v 10:00 v chrámu sv. Mikuláše na Malostranském náměstí. Poté se vydají průvodem k památníku na Národní třídě.

Političtí extrémisté

K demonstracím se chystají i političtí extrémisté. Anarchisté se sejdou ve 14:00 na náměstí Republiky na demonstraci Žít, ne dřít, kterou organizují RFK, Socialistická solidarita a Mladí zelení. Vystoupí na ni se svými projevy zástupci pořádajících organizací, ale také zástupci ASC Klinika, neziskové organizace Jako doma, která řeší otázky bezdomovectví, Monika Horáková a další. Poté projdou Prahou.

K pochodu se chystají rovněž pravicový extrémisté z Dělnické strany sociální spravedlnosti. Ti se sejdou v 14:00 na Můstku a poté vyrazí přes Národní třídu na manifestační pochod. Policie bude v pohotovosti, neboť na Jungmannově náměstí se má pochod překřížit s demonstrací anarchistů.

8:00 Památku 17. listopadu na Národní třídě uctí ČSSD a primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO).
9:00 Vzpomínková akce před Hlávkovou kolejí. (Pořádá nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových ve spolupráci s Českým svazem bojovníků za svobodu, Univerzitou Karlovou a Českým vysokým učením technickým. )
9:30 Památku 17. listopadu na Národní třídě uctí Starostové.
10:00 Památku 17. listopadu na Národní třídě uctí TOP 09.
10:00 Mše svatá na poděkování Bohu a sv. Anežce české za 28 let svobody v chrámu sv. Mikuláše na Malostranském náměstí. Zúčastní se špičky KDU-ČSL. Poté se vydají v průvodu na Národní třídu.
10:30 Pietní akce na Albertově. Promluví rektoři. (Součást Festivalu svobody)
11:00 Komunisté si připomenou památku Jana Opletala před Hlávkovou kolejí.
13:00 Akce Korzo Národní. (Součást Festivalu svobody)
13:00 Satirický průvodu Sametové posvícení na náměstí Republiky. (Součást Festivalu svobody)
14:00 Pochod Žít, ne dřít na náměstí Republiky. Organizují RFK, Socialistická solidarita a Mladí zelení.
14:00 Pochod DSSS na Můstku.
15:00 Akce Pravda nemá alternativu na Újezdě. (Součást Festivalu svobody)
15:40 Začátek hudebního programu na Albertově. (Součást Festivalu svobody)
16:30 Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí. Promluví známé osobnosti včetně prezidentských kandidátů Jiřího Drahoše, Marka Hilšera a Pavla Fischera. (Součást Festivalu svobody)
19:30 Zvonění budíky v rámci Koncertu pro budoucnost. (Součást Festivalu svobody)
19:30 Koncert proti totalitě v Sále Martinů AMU. (Pořádá HAMU)
19:40 Památku 17. listopadu na Národní třídě uctí premiér Bohuslav Sobotka.
20:00 Ceny Paměti národa v Národním divadle. Vysílá Česká televize a Český rozhlas Plus. (Součást Festivalu svobody)

Čtěte také: Co se chystá 17. listopadu: prezident zůstane doma

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články