1 Kouzlo kroužkování

Skokani voleb. Lidé vykroužkovali ,afro‘, skokana na lyžích, historika i obviněného hejtmana

NOVÉ

Témata:

V každých volbách přináší kroužkování překvapivé „skokany“. Letos získal nejvíce 48 539 preferenčních hlasů předseda hnutí ANO Andreje Babiše, jednička Středočeského kraje. Na druhém místě se umístil Václav Klaus mladší, který s 22 614 hlasy poskočil z třetího místa pražské kandidátky na její čelo. Mezi voliči byl ale hodně oblíbený také Dominik Feri, bývalý skokan na lyžích Jakub Janda nebo obviněný liberecký hejtman Martin Půta.

Jednoznačným skokanem voleb je Dominik Feri. Ten se do sněmovny dostal z posledního 36. místa na kandidátce TOP 09 až na její druhé místo s 15 003 hlasy, hned za Karla Schwarzenberga. Feriho kroužkovali zejména mladí lidé, na které na sociálních sítích cílí především.

Václav Klaus ml., který má jen na svém Facebooku přes 78 tisíc fanoušků, byl označovaný za černého koně voleb. Nakonec poskočil z třetího místa pražské kandidátky na první. Klaus po sečtení prohlásil, že jsou pro něj osobně volby úspěchem, protože „má o parník nejvíc hlasů z ODS“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Překvapení představoval i postup bývalého skokan na lyžích Jakuba Jandy, někdejšího vítěze Světového poháru a Turné čtyř můstků, který se v Libereckém kraji za ODS vyšplhal ze čtvrtého místa na druhé. To historik Pavel Žáček (za ODS), zakladatel a první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, dokonce poskočil ze 17. místa na čtvrté. Žáček přitom už před třemi lety kandidoval do Senátu, ale ve druhém kole na Praze 5 neuspěl proti Václavu Láskovi.

Ještě větší úspěch zaznamenal hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN). Ten se vyšvihl ze 17. místa na první navzdory tomu, že čelí obžalobě z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby.

Čtěte také: Hejtmanem Libereckého kraje byl znovu zvolen Martin Půta

Skok zaznamenal také bývalý primátor Brna Roman Onderka (ČSSD), který se dostal do sněmovny ze 6. na 2. místo, nebo Miroslav Grebeníček (KSČM) v Jihomoravském kraji, který vyskočil ze šestého na první.

Překvapení představovala také bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO), která se do sněmovny dostala díky skoku ze sedmého na třetí místo. Nebo také Jiří Hlavatý, senátor a statutární ředitel společnosti Juta, který se k poslaneckému křeslu probojoval z 18. místa na druhé. Úspěch zaznamenal i lékař Milan Brázdil v Olomouckém kraji, který poskočil ze šestého místa na první.

Čtěte také:

Nejvíc preferenčních hlasů: Babiš, Klaus ml. a Schwarzenberg

Stíhání Babiše se zpětně přeruší k dnešku, uvedl ústavní právník


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.