V Praze se nejvíc kupují byty 2+kk. Důvod? Nejlíp se pronajímají na Airbnb
INVESTICE DO NEMOVITOSTÍ
Mezi nejžádanější byty v Praze patří ty o velikosti 2+kk. Jejich prodej tvoří téměř třetinu z celkové nabídky všech bytů. Lidé je totiž skupují za účelem investice. Právě takto velké byty se nejlépe krátkodobě pronajímají přes portály typu Airbnb či Booking.com.
„Byty 2+kk představují jednu z nejčastějších investic pro pronájem. Podle našich analýz tvoří jejich podíl 30 procent z celkové nabídky všech bytů. U bytů 3+kk je to pětina a u 1+kk zhruba 15 procent,“ uvedl pro server Echo24 tiskový mluvčí společnosti Trigema Radek Polák.
Právě tyto byty jsou totiž nejvýhodnější, pokud chce někdo dobře uložit peníze. „Byt o velikosti 2+kk má z hlediska investice nejvyšší rentabilitu, z čehož vyplývá i zvýšený zájem. Koupě bytu pro investiční účely a zejména potom pro pronájem na Airbnb, v kombinaci se slabou výstavbou je jedním z důvodů, proč poptávka vysoko převyšuje nabídku a zvyšují se ceny nemovitostí,“ vysvětlil pro server Echo24 ředitel realitní kanceláře Reality IQ Ondřej Mašín.
Více peněz, ale také více starostí
Podle realitního makléře Next Reality Vladimíra Kopty je navíc poptávka po menších bytech v Praze odvozena od kupní ceny, která je na pražské poměry pořád přijatelná. „Klienti, kteří tyto byty kupují jako investici, mají ze strany zájemců o pronájem zaručený příjem, protože aktuálně je vyhledání budoucího zájemce spíše otázka hodin než dnů,“ uvedl Kopta.
O krátkodobé pronájmy typu Airbnb je velký zájem, protože jsou výhodnější. Zejména v centru Prahy se využívají hojně. „Krátkodobé pronájmy jsou zároveň o mnoho výnosnější než dlouhodobé pronájmy, a to zhruba 2krát až 3krát. Počet bytů určených ke krátkodobému pronájmu se ke konci září pohyboval okolo tisícovky. Jednotek pro dlouhodobý pronájem bylo ve stejném období více než 6 tisíc. Větší vliv na rostoucí cenu za nájemní bydlení mají proto také spíše dlouhodobé než krátkodobé pronájmy,“ uvedl Polák.
Pro turisty jsou ceny přes Airbnb či Booking.com ve většině případů přijatelnější než ceny hotelů a při úspěšném vytížení obsazenosti získává majitel více než z pronájmu dlouhodobého. „Na druhou stranu musí počítat s tím, že má více práce se zajišťováním obsazenosti a poskytováním servisu,“ dodal Kopta.
To potvrzuje i zakladatel startupu Blahobyty, který zajišťuje správu krátkodobých pronájmů, Matěj Koutný. „Nicméně stojí to nemalé úsilí, protože je třeba mít profesionálně nafocený byt, hostům se věnovat, poctivě a rychle odpovídat a být jim k dispozici, mít dobře nastavenou cenovou politiku a přizpůsobovat ji jednotlivým sezónám a poptávce. V opačném případě byt v nabídce rychle zapadne a nevydělá si tak na sebe,” uvedl Koutný.
Praha 5 vede
Nutné je dodat, že důležitým kritériem pro potenciální výnosnost bytu jako investičního instrumentu hraje lokalita. Ta je podle zkušeností společnosti Blahobyty dokonce důležitější než samotná dispozice bytu.
Největší nabídka dostupných pronajímaných bytů je podle společnosti Trigema v Praze 5, kde se nachází přes 19 procent všech bytů v Praze. V Praze 2 je se 13 procenty druhá největší nabídka. Třetí nejsilnější lokalitou je pak Praha 4 s 11procentním podílem. Na druhé straně pouze 3procentní podíl má Praha 7. Podíl každé z ostatních městských částí se zpravidla pohybuje okolo 8 až 9 procent
„Průměrný nájem však v každém případě v čase roste. Meziročně zhruba o třetinu. To je o mnoho více než u nově nabízených bytů. Ty zdražily za stejné období o pětinu. Z toho je zřejmé, že jak na trhu s nájemním bydlením, tak novými byty panuje silný tlak, který žene ceny nahoru. Hlavním důvodem je nedostatečná nabídka. To platí pro nájemní bydlení i trh s novými byty,“ dodal Polák.
Představitelé hlavního města by přitom rádi z krátkodobých pronájmů viděli nějaké peníze v městské kase. Krátkodobě pronajímaných bytů je totiž v metropoli až 14 tisíc a Praze kvůli nim na ubytovacích poplatcích ročně proteče mezi prsty 100 až 120 milionů korun. Praha tak vyrazila do boje s formou sdíleného ubytování.
Na pronajímatele to chce magistrát zkusit nejdříve „po dobrém“ pomocí osvětové kampaně, současně už ale připravuje vymahatelnou variantu. „Jako město od státu chceme, aby nám umožnil vydat vlastní vyhlášku, protože současný zákon nám to nedovoluje,“ uvedl v rozhovoru pro deník Echo24 Jan Wolf (Trojkoalice), radní pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu.