Radioaktivní mrak nad Evropu přišel z Uralu, přiznali Rusové
radioaktivita
- red,
Nad Evropou rozšířený radioaktivní mrak pochází z Ruska. Konkrétně z jižního Uralu, kde se nachází jaderné zařízení Majak. Ruští hydrometeorologové přiznali, že v jeho okolí naměřili tisíckrát vyšší hodnoty radioaktivního izotopu ruthenia-106. Informovala o tom agentura AFP.
„Zkoumání radioaktivních aerosolů z monitorovacích stanicí Argajaš a Novogornyj mezi 25. zářím a 1. říjnem prokázala, že obsahují radioizotop Ru-106,“ stojí v prohlášení ruské hydrometeorologické služby Rosgidromet. Potvrdila tak dřívější zjištění francouzského Institutu pro jadernou bezpečnost.
Jaderné zařízení Majak se nachází zhruba 30 km od obce Argajaš, kde byly naměřeny největší hodnoty, téměř tisíckrát vyšší než je normální hodnota.
Ruská federální agentura pro atomovou energii Rosatom přitom v polovině října zprávy o vyšších hodnotách radioaktivity dementovala. Nyní se na Rosatom obrátila ruská pobočka organizace Greenpeace a vyzvala ho, aby provedl důkladné šetření.
Podle Rosgidrometu byly izotopy zaznamenané i v Tatarstánu. Radioaktivní mrak prý zasáhl všechny evropské země. Nejdříve se dostal 29. září nad Itálii a poté do zbytku Evropy. Mrak však není zdraví nebezpečný. „Naměřené hodnoty v tomto množství v žádném případě nemohou ohrožovat zdraví lidí, pozornost by z tohoto pohledu vyvolaly hodnoty až milionkrát vyšší,“ uvedl český Státní úřad pro jadernou bezpečnost na svém webu už 3. října.