2 Volby 2017 v Praze

Prahu ovládlo ANO, druzí Piráti. Hlasovalo tu nejvíce lidí

NOVÉ

Témata: , , ,

V Praze vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny hnutí ANO s 20,34 procenta hlasů. Druzí skončili Piráti, pro které hlasovalo 17,59 procenta pražských voličů. Na třetím místě je ODS, hlasovalo pro ni 16,21 procenta voličů. Čtvrtou pozici obsadila TOP 09, získala 12,65 procenta hlasů, zatímco v ostatních krajích dosáhla maximálně kolem pěti procent. Pátá SPD má 5,81 procenta, šestá ČSSD 5,57 procenta a sedmá STAN dostala 5,06 procenta hlasů. Výsledky dnes zveřejnil Český statistický úřad na www.volby.cz.

Ostatní strany kandidující v hlavním městě nepřekročily pětiprocentní hranici, a to včetně KDU-ČSL a KSČM. Lidovci získali 4,76 procenta hlasů pražských voličů, komunisté 4,60 procenta. Zelení získali 2,4 procenta.

V Praze byla tradičně nejsilnější volební účast ze všech regionů. Svůj hlas přišlo odevzdat 67,12 procenta voličů, ve sněmovních volbách v říjnu 2013 to bylo 64,14 procenta.

K politikům, kteří v Praze získali významné množství preferenčních hlasů, patří například Václav Klaus mladší s více než 22 600 hlasy. „Pro mě osobně je to, na to, že jsem neměl žádný billboard, úspěch. Mám o parník nejvíce hlasů z ODS, takže děkuju voličům,“ řekl Klaus. Například předseda ODS Petr Fiala získal na Moravě přes 13 000 preferenčních hlasů. Na celorepublikové úrovni ale ODS podle Klause nevyužila příležitost. „Vládla nejhorší vláda za posledních dvacet let. Poskočit o tři procenta nám moc nedává mandát ovlivňovat v této zemi politiku. V koaličním jednání nemáme sílu hájit hodnoty, které zastáváme, takže musíme do opozice. Osobně vylučuji, že bychom vyměnili svůj program za nějaká smradlavá křesla ve vládě,“ dodal.

Z posledního místa na kandidátce TOP 09 vyskočil v Praze na druhou pozici i 21letý Dominik Feri. S téměř 15 000 hlasy ho předstihl jen lídr Karel Schwarzenberg s více než 19 000 hlasy. „Je to především tou uvěřitelností. Že se ve 21 letech nestavím do pozice neohroženého experta, který má na všechno názor a od všeho má klíče, ale že si naopak uvědomuju to, že toho ve svých 21 letech vím velmi málo a že se budu muset učit,“ komentoval svůj úspěch Feri.

Do Sněmovny se zřejmě znovu dostane Marek Benda z ODS. Naopak současný ministr kultury Daniel Herman do lavic neusedne. V Prazekandidoval na pozici jedničky za KDU-ČSL, s 6739 preferenčními hlasy ho přeskočil starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Předseda Strany zelených Matěj Stropnický oznámil, že okamžitě odstupuje z čela strany.

V předčasných volbách v říjnu 2013 v Praze naopak zvítězila TOP 09 se ziskem 23,03 procenta. Letošní vítězné ANO bylo před čtyřmi lety na druhé pozici se ziskem 16,46 procenta, ČSSD na třetí příčce získala 14,09 procenta a ODS na čtvrtém místě dostala 11,99 procenta. Pátí komunisté dostali 8,52 procenta hlasů, šestí Zelení 6,45 procenta a sedmí lidovci 5,46 procenta.

Čtěte také: ON-LINE: Volby překopaly politickou mapu, v parlamentu bude 9 stran

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.