Vybírám daně. Tím omluvím i neschopnost
KOMENTÁŘ
Registrační pokladny EET se osvědčily, prohlásil autoritativně ministr financí Ivan Pilný (ANO) a doložil to údajem, že se díky nim za devět měsíců vybralo na DPH 3,2 miliardy korun navíc. Zároveň ministr rozjel Účtenkovku, aby efekt registračních pokladen ještě posílil. A do třetice výzkumná agentura PPM Factum zjistila, že dvě třetiny občanů žádají, aby se proti daňovým únikům postupovalo ještě přísněji.
Na první pohled to dokazuje jednoznačný úspěch EET. Už na ten druhý ovšem zmíněné události svědčí o tom, jak se ministerstvo financí či hnutí ANO usilovně snaží zakrýt skutečnost, že se vlajková loď při tažení proti daňovým únikům potápí pod hladinu neúspěchu. Nejlépe to jde tím způsobem, že se tažení prohlásí za úspěch.
Přiznáním, že to příliš nejde, už je pouze informace, že nákladný projekt EET pomohl za devět měsíců k vylepšení výběru daní o tři miliardy. Za tři čtvrtě roku se na dani z přidané hodnoty vybere 190 miliard, nejde tedy o přesvědčivou částku. Ke všemu se údaje ministra Pilného ani nedají ověřit. Odkazuje na analýzy svých úředníků, tyto analýzy ani podkladová data k nim však nikomu neukázal. Může je tedy interpretovat, jak potřebuje.
Přesto existují indicie, podle nichž to se zavedením EET v restauracích, hotelech a obchodech tak slavné nebylo.
Konkrétně tržby maloobchodu rostou letos pomaleji než v uplynulých třech letech. Tento nárůst nedosahuje ve stálých cenách ani pěti procent, loni a předloni však tržby maloobchodu rostly o víc než sedm procent. Obchodníci tedy uváděli v předchozích letech rychlejší růst tržeb než po zavedení pokladen EET, které je měly donutit k přiznání černých příjmů. Rychleji rostou tržby v hotelech i restauracích, oproti loňsku o deset procent. U nich tedy nelze vliv EET vyloučit. Přesto nejde o úplně přesvědčivý důkaz, protože tržby v restauracích se rychle zvyšovaly už loni a jejich růst lze vysvětlit i tím, že lidé konečně přestali počítat každou korunu. Příjmy hotelů nerostou rychleji než před dvěma lety.
Pochyb není o tom, že se výběr DPH zlepšil zásluhou inflace, tedy probíhajícího zdražování. Nejnápadnější je to u potravin. Zatímco tržby ve stálých cenách vyrostly jen o dvě procenta, v běžných cenách bez očištění od inflace se zvýšily o šest procent. Jinými slovy: i když lidé fakticky nenakupují víc potravin než loni, díky zdražování rostou tržby obchodníků i výběr DPH. Vzniká tím paradoxní otázka, jestli zavedení EET není jedním z důvodů růstu tuzemských cen.
Zdejší zdražování patří od začátku roku k pěti nejrychlejším v Evropě, i když koruna posiluje – a to přece musí mít nějaký důvod. Tímto důvodem může být i to, že se maloobchodní řetězce díky EET zbavily části konkurence a musí se při tvorbě cen ohlížet už pouze na jiné řetězce. Za zvyšováním cen většiny druhů základních potravin od másla přes jablka po vepřovou kýtu, jímž Češi trpí od počátku roku, je především růst cen v cizině, zdá se však, že právě po zavedení EET je na tuzemském trhu jakákoli korekce směrem dolů vyloučena.
Vy nechcete, aby se platily daně?
Právě v situaci, kdy to s EET nejde, může posloužit Účtenkovka. Účtenkové loterie v okolních zemích lepší výběr daní nepřinesly, přinejmenším v prvních měsících však zvýšily popularitu systémů srovnatelných s EET. Není divu, že ministr Pilný během léta přesunul začátek loterie z listopadu na volební říjen. Pokud tento manévr vyjde a Účtenkovka se u části populace chytí, bude možné i neúspěšné pokladny EET využít jako trumf ve volbách, logicky v kampani hnutí ANO či jiné vládní strany.
Jak na to, ukázal Pilný v debatě s opozičním expertem Janem Skopečkem (ODS) v České televizi. Když mu Skopeček v souvislosti s EET vytýkal, že sílícím byrokratickým tlakem na výběr daní škodí podnikání, Pilný nad tím mávl rukou: „Jestliže je zákonná povinnost platit daně, tak se ty daně prostě platit mají.“ Odpověď je naprosto banální, přesto je v ní obsaženo všechno: daně jsou tvrdé, ale spravedlivé, a díky tomu se je daří vybírat. Když chtěl Skopeček s Pilným polemizovat, že se daně nedaří vybírat a že nejsou spravedlivě nastaveny vůči malým živnostníkům, okamžitě se dostal do podezření, že je proti tomu, aby se vůbec platily.
Jako by se ministr inspiroval průzkumem, který shodou okolností právě v uplynulém týdnu vypracovala agentura PPM Factum, a to na zakázku neznámé advokátní kanceláře. Výzkumníci zjistili mimo jiné samozřejmost, že 89 procent Čechů považuje za správné, aby se „poctivě platily daně“. Dvě třetiny si myslí, že je třeba přitvrdit proti „daňovým podvodníkům“. Pro politika z toho přirozeně vyplývá, že je možné učinit a pokazit cokoliv, pokud svou aktivitu zaštítím všem srozumitelným imperativem, že „daně se mají platit“.
Nezbývá než doufat, že Pilného vystoupení bylo výjimkou. Projektem EET i dalšími spornými kroky, jakými jsou kontrolní hlášení nebo zajišťovací příkazy, zpochybnili ministři z hnutí ANO věrohodnost a výkonnost finanční správy. Ještě více by přirozenou dobrou vůli platit daně podrylo, kdyby lidé z ANO či někdo jiný tuto dobrou vůli zneužil ve volební kampani.