1 kardinálův dopis šéfovi SPD

Okamura se chlubí dopisem od Duky. Spojuje je péče o bezpečí lidí

, NOVÉ

Témata: , ,

Tomio Okamura se na Facebooku pochlubil dopisem, který obdržel od kardinála Dominika Duky. V dopise mu kardinál pogratuloval k výsledkům voleb do Poslanecké sněmovny a vyjádřil přesvědčení, že je spojuje péče o bezpečí lidí v České republice. 

Okamura na dopis reagoval prohlášením, že kromě zmíněné péče o bezpečí lidí v Česku je spojuje také „starost o budoucnost země, evropské civilizace a hodnot, které s sebou nese, jako jsou svoboda, demokracie, lidská práva a také naše křesťanské kořeny, včetně podpory tradiční rodiny.“ Podobné dopisy posílal uspěšným parlamentní stranám i jeho předchůdce na kardinál Miloslav Vlk, který psal i Sládkovým republikánům nebo komunistům.

Co je ovšem nespojuje, je návrh na zdanění církevních restitucí. Ten po volbách opět vytáhl na světlo Andrej Babiš (ANO) a podporují ho kromě SPD i komunisté. Babiš uvedl, že v koaliční vládě s ČSSD a KDU-ČSL nebylo možné se k tomuto nápadu vrátit, není ale podle něj důvod, „aby se to nedanilo“. Duka již dříve řekl, že pokud by návrh prošel, církev by se musela obrátit na Ústavní soud. 

Babiš také navrhl, aby záležitosti církví, které jsou dnes v gesci ministerstva kultury, spadaly pod ministerstvo financí. Napsal to server iDNES.cz. „My chceme pod kulturu dát cestovní ruch, naopak agenda církví má být na ministerstvu financí,“ řekl Babiš serveru. 

Gratulace s osobním vzkazem zaslal kardinál Duka všem předsedům politických stran, které se dostaly do sněmovny. Milanu Chovancovi (ČSSD) například poděkoval za nízkou nezaměstnanost a povzbudil ČSSD k práci na sociálních otázkách. Předsedovi STAN Petru Gazdíkovi zase napsal, že je vidět, jak je důležitá regionální politika.

Vojtěchovi Filipovi (KSČM) pak připomněl, že se ve volbách ukázalo, že před občany není možné nekriticky vychvalovat minulost. Narážel tím na vykroužkování komunistky Marty Semelové. Její kandidatura ho podle jeho slov šokovala. Duka ale dodal, že i s komunisty ho spojují některá témata, například důraz na sociální spravedlnost. 

Výsledek voleb komentoval Duka již dříve, když prohlásil, že volby do Sněmovny vyhrály strany a hnutí, které v posledních 25 letech nevytvářely svobodu této země.

Čtěte také:Vzpoura proti „diktátorovi“: SPD chce použít vlastní zbraň, peticí odvolat poslance

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla V čem jsou čeští Piráti extremisté. Pirátská strana soupeří o postavení vyzývatele ANO

Echo týdne: Demokrat z Muslimského bratrstva ● Komentář: Horste, neměl jsi s paní chodit na led ● Fokus: Sebevědomí mileniálové, jak dlouho ještě? ● Svět: Africké století

Prezident, média a neziskovky zneužili vraždu Slovenský expremiér Robert Fico nejen o západní levici
Slovo design dnes nikoho neohromí SPECIÁL: Architektura & Design
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.