Získal jsem 113 tisíc podpisů pro kandidaturu a nemám cukrovku, oznámil Zeman

FOTOGALERIE

Získal jsem 113 tisíc podpisů pro kandidaturu a nemám cukrovku, oznámil ZemanAKTUALIZOVÁNO
Polibek prezidenta s manželkou Foto:

Foto: Jan Zatorsky

5
Domov
Echo24
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman získal 113 038 podpisů pro kandidaturu na své druhé volební období, oznámila jeho manželka Ivana. Za to si od ní její muž vyžádal polibek a daroval jí kytici. Miloš Zeman, který na první pohled vypadal po zdravotní stránce lépe než minulý týden v Lánech, pak oznámil, že „byl zbaven cukrovky“.

Ivana Zemanová poděkovala lidem, kteří se pod opětovnou kandidaturu jejího muže podepsali, stejně jako hlavě státu za to, že se rozhodla o nejvyšší úřad znovu usilovat. Zeman na tiskové konferenci rovněž vyjádřil dík za podpisy i za jejich sběr. Podle něj byl úspěšnější než před pěti lety, kdy získal jen zhruba 106 000 podpisů. Tehdy ale byly podmínky pro podpis petičního archu mírnější, protože nemusely obsahovat číslo pasu nebo občanského průkazu. Ivana Zemanová odpoledne předala jeho kandidaturu na ministerstvo vnitra.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Zeman úmysl znovu se přihlásit do prezidentské volby oznámil letos v březnu. Minulý týden sdělil, že kandiduje, protože si to přáli jeho stoupenci, které nechce zklamat. „Protože kdybych se na ně vykašlal, připadal bych si jako zbabělec. Druhý důvod je ten, že bych rád v této práci pokračoval, protože je krásná a zajímavá,“ uvedl.

Na dotaz týkající se svého zhoršujícího se zdravotního stavu Zeman vyvrátil, že by trpěl dnou a současně podotkl, že „byl zbaven cukrovky“. „V sobotu mi odešla cukrovka. Neboť při posledním měření byla hodnota krátkodobé glykémie 5,8,“ sdělil Zeman s tím, že hranice cukrovky je přitom 6. „Je to patrně proto, protože v poslední době jím velmi často sladká jídla, neboť mně chutnají. Je to trochu paradoxní terapie, ale vyplatila se,“ dodal ještě.

Zeman si také rýpl do České televize, která upozorňovala na to, jak se minulý týden v Lánech, kde pověřil Andreje Babiše sestavením vlády, opíral o řečnický pultík. „Jen bych chtěl ČT sdělit, že je pravda, že se o pultík pravidelně opírám, a to již 25 let, nikoliv tedy jenom v současnosti,“ uvedl Zeman. Při odchodu z tiskové konference nahlas podotkl, že se tentokrát o pultík snad tolik neopíral a že je pult navíc vratký.

Do volby se dosud na ministerstvu vnitra zaregistrovalo deset uchazečů o Hrad, řekla Klára Pěknicová z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Kromě Zemana a bývalého předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše k nim patří podnikatel Michal Horáček. Poslaneckou nominaci odevzdali bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty) a hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Se senátorskou nominací kandidují bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer a lékař a aktivista Marek Hilšer. Kandidátní listinu s podporou poslanců podal podle ministerstva vnitra ještě jeden uchazeč, jeho jméno zatím nebylo ministerstvem zveřejněno. Další dva zájemci podali pouze nominaci bez podpory občanských či politických podpisů. Podporu senátorů má zajištěnu i expremiér Mirek Topolánek.

Zeman se dále zastavil u poznámky, že jeho kancléř Vratislav Mynář nemá hradní prověrku. „Podle zákona hradní kancléř žádnou prověrku nepotřebuje, to zaprvé. A zadruhé už ji má a to na stupeň vyhrazené. Tečka,“ dodal prezident.

Zeman mimo jiné odmítl říci, koho z dalších kandidátů považuje za nejvážnějšího soupeře. Zdůvodnil to tím, že se už při ohlášení kandidatury zavázal nekomentovat své vyzyvatele.

Nominace na prezidenta ČR mohou být podávány do úterních 16:00. Ministerstvo poté oznámí počet přihlášek, ale jména kandidátů zveřejní až 24. listopadu, do kdy bude rozhodovat o přípustnosti kandidatury. Úřad to zdůvodňuje ochranou osobních údajů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Topolánek může kandidovat na Hrad. Získal potřebné podpisy senátorů

Babišova vláda bez důvěry. Chce Zeman krizi, nebo jen straší ostatní?

Sdílet: